Kobylanka
Niedokończone lapidarium

Trafić na cmentarz nie było wcale łatwo, choć faktycznie leży przy samej drodze. Krzyże i tablice skryły się w bujnej trawie, całość sprawiała wrażenie niedostępnych chaszczy...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Kobylanka. Niedokończone lapidarium
Do przeniesienia do lapidarium zakwalifikowano ponad 500 obiektów. Planowano odtworzenie dawnego układu grobów, fragmentu cmentarnego muru, ustawienie zabytków w grupach tematycznych. Dziś znajduje się ich tu nieco ponad sto.
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W Kobylance, wsi gminnej położonej bardzo blisko jeziora Miedwie, był cmentarz. Gdy zbrakło miejsca na pochówki przy kościele, założono nowy, przy głównej drodze przez wieś, trakcie prowadzącym ze Szczecina do Stargardu Szczecińskiego.

W czasach gdy pojawiły się tu pierwsze groby, w połowie XIX wieku, wieś nazywała się Kublank. Zamieszkała była przez Niemców. Po drugiej wojnie Ziemie Odzyskane zasiedlili Polacy i zaczęli grzebać zmarłych na tym właśnie cmentarzu. Niemieckie nagrobki zostały zdewastowane, zwłaszcza po tym, jak w 1961 roku cmentarz zamknięto i  część zabudowano magazynami GS, na części urządzono park.

Nowe przyszło w końcówce lat 80. ubiegłego wieku. Powstała idea, by z wielu takich porzuconych cmentarzy jak ten pozbierać nagrobki i zgromadzić je i wyeksponować w jednym miejscu. Wybór padł na teren cmentarza w Kobylance: bo był przy drodze, bo zachowały się stare drzewa, bo było na nim kilka polskich grobów. W 1988 roku zinwentaryzowano około 200 wiejskich cmentarzy z terenu obecnych powiatów stargardzkiego, pyrzyckiego i gryfińskiego (dawne województwo szczecińskie). Do przeniesienia do lapidarium zakwalifikowano ponad 500 obiektów. Planowano odtworzenie dawnego układu grobów, fragmentu cmentarnego muru, ustawienie zabytków w grupach tematycznych. Dziś  znajduje się ich tu nieco ponad sto; są to przede wszystkim żeliwne krzyże i ogrodzenia, ale też głazy i płyty nagrobne. Zwiezieniu i konserwacji kolejnych stanął na drodze brak pieniędzy. Prace wstrzymano w 1991 roku realizując zamierzenie mniej więcej w jednej trzeciej.

Byłam tam w czerwcu. Trafić na cmentarz nie było wcale łatwo, choć faktycznie leży przy samej drodze. Krzyże i tablice skryły się w bujnej trawie, całość sprawiała wrażenie niedostępnych chaszczy. Irytujące było to, że włożono wielki trud w organizację lapidarium, nie zadbano o jego utrzymanie. A jednak, choć za rzadko, ktoś o to miejsce dba; gdy przejeżdżałam obok kilka dni później, trawa była już ładnie przystrzyżona, a cmentarz dobrze widoczny z drogi.

Po niewczasie przeczytałam, że wśród żeliwnych krzyży, jeden upamiętnia Polkę, Władysławę Kurdasińską, zmarłą w 1915 r. z polskim napisem: „wieczny odpoczynek racz jej dać Panie”. Ja nie zwróciłam na taki nagrobek uwagi. Może schował się w chaszczach?

Dodano: 4 listopada 2013; Aktualizacja 6 listopada 2013;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij