Kobylanka
Niedokończone lapidarium

Trafić na cmentarz nie było wcale łatwo, choć faktycznie leży przy samej drodze. Krzyże i tablice skryły się w bujnej trawie, całość sprawiała wrażenie niedostępnych chaszczy...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Ochremiak
Kobylanka. Niedokończone lapidarium
Do przeniesienia do lapidarium zakwalifikowano ponad 500 obiektów. Planowano odtworzenie dawnego układu grobów, fragmentu cmentarnego muru, ustawienie zabytków w grupach tematycznych. Dziś znajduje się ich tu nieco ponad sto.
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
  • Kobylanka. Niedokończone lapidarium
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W Kobylance, wsi gminnej położonej bardzo blisko jeziora Miedwie, był cmentarz. Gdy zbrakło miejsca na pochówki przy kościele, założono nowy, przy głównej drodze przez wieś, trakcie prowadzącym ze Szczecina do Stargardu Szczecińskiego.

W czasach gdy pojawiły się tu pierwsze groby, w połowie XIX wieku, wieś nazywała się Kublank. Zamieszkała była przez Niemców. Po drugiej wojnie Ziemie Odzyskane zasiedlili Polacy i zaczęli grzebać zmarłych na tym właśnie cmentarzu. Niemieckie nagrobki zostały zdewastowane, zwłaszcza po tym, jak w 1961 roku cmentarz zamknięto i  część zabudowano magazynami GS, na części urządzono park.

Nowe przyszło w końcówce lat 80. ubiegłego wieku. Powstała idea, by z wielu takich porzuconych cmentarzy jak ten pozbierać nagrobki i zgromadzić je i wyeksponować w jednym miejscu. Wybór padł na teren cmentarza w Kobylance: bo był przy drodze, bo zachowały się stare drzewa, bo było na nim kilka polskich grobów. W 1988 roku zinwentaryzowano około 200 wiejskich cmentarzy z terenu obecnych powiatów stargardzkiego, pyrzyckiego i gryfińskiego (dawne województwo szczecińskie). Do przeniesienia do lapidarium zakwalifikowano ponad 500 obiektów. Planowano odtworzenie dawnego układu grobów, fragmentu cmentarnego muru, ustawienie zabytków w grupach tematycznych. Dziś  znajduje się ich tu nieco ponad sto; są to przede wszystkim żeliwne krzyże i ogrodzenia, ale też głazy i płyty nagrobne. Zwiezieniu i konserwacji kolejnych stanął na drodze brak pieniędzy. Prace wstrzymano w 1991 roku realizując zamierzenie mniej więcej w jednej trzeciej.

Byłam tam w czerwcu. Trafić na cmentarz nie było wcale łatwo, choć faktycznie leży przy samej drodze. Krzyże i tablice skryły się w bujnej trawie, całość sprawiała wrażenie niedostępnych chaszczy. Irytujące było to, że włożono wielki trud w organizację lapidarium, nie zadbano o jego utrzymanie. A jednak, choć za rzadko, ktoś o to miejsce dba; gdy przejeżdżałam obok kilka dni później, trawa była już ładnie przystrzyżona, a cmentarz dobrze widoczny z drogi.

Po niewczasie przeczytałam, że wśród żeliwnych krzyży, jeden upamiętnia Polkę, Władysławę Kurdasińską, zmarłą w 1915 r. z polskim napisem: „wieczny odpoczynek racz jej dać Panie”. Ja nie zwróciłam na taki nagrobek uwagi. Może schował się w chaszczach?

Dodano: 4 listopada 2013; Aktualizacja 6 listopada 2013;

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij