Litomyšl
Atrakcja co kilometr kwadratowy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Obecnie jest siedzibą fakultetu restaurowania dzieł sztuki uniwersytetu pardubickiego. Na przeciwko południowego portalu zamku znajduje się były zamkowy browar, a w dawnym mieszkaniu piwowara, którym był m.in. ojciec jednego z dwu najwybitniejszych czeskich kompozytorów, Bedrzycha Smetany, jego mieszkanie. To tu urodził się w roku 1824 przyszły autor „Mojej Ojczyzny”, „Sprzedanej narzeczonej” i innych kompozycji. Od dawna mieści się poświecone mu bogato wyposażone muzeum. Obok wielki budynek dawnej pałacowej ujeżdżalni koni z początku XVIII w., a nieco dalej stajnia i wozownia.
Kontrowersyjny pomnik komunisty
Przed nimi zbudowano nowy pawilon, w którym realizowany jest program dla dzieci „Szkoła rycerzy i dam dworskich”. W kompleksie tym znajduje się również pałacowy park. Po południowej stronie, w drugiej linii od placu przed zamkiem, stoi Czerwona Wieża z 1500 roku, pozostałość miejskich umocnień. A kilkadziesiąt metrów za rogiem wspomniane już Portmoneum. Wszystko jest tu blisko, kameralnie, zwiedza się z przyjemnością.
Między tymi budowlami a rynkiem, od lat placem Bedrzycha Smetany, stoją jeszcze dwa zabytkowe kościoły. Podniesienia Świętego Krzyża, zbudowany przy klasztorze augustianów w latach 1356-78, przebudowywany po pożarach. A w jego pobliżu budzący obecnie kontrowersje i spory pomnik Antonina Novotnego (1904-75). Komunisty, I sekretarza KPCz (1953-68) i prezydenta Republiki Czechosłowackiej (1957-68), ale także cenionego historyka. A bliżej rynku, na niewielkim placyku Toulovcovĕ, kościółek p.w. Rozesłania św. Apostołów z roku 1407. Niegdyś szpitalny, ale jego obecny wygląd to rezultat przebudowy w XIX wieku.
Niezwykły rynek
Miejscem szczególnym w Litomyszli jest rynek. Jeden z najdłuższych w Czechach, niemal 500-metrowy, w postaci tradycyjnej szerokiej ulicy z zabytkową zabudową z różnych okresów. Ale chyba jedyny o kształcie banana lub bumerangu. Rynek ten wytyczono nie w momencie budowy miasta lecz nieco później. Wznoszono przy nim w okresie gotyku, domy drewniane, które niszczyły liczne pożary.
Ale na ich miejscu wznoszono nowe, murowane, przeważnie na tych samych działkach z wąskimi frontonami, gdyż od ich szerokości zależała wysokość podatków od nieruchomości. Poza nielicznymi wyjątkami, wszystkie domy są z podcieniami, aby mieszkańcy mogli chodzić po rynku, spotykać się, robić zakupy i zamawiać usługi niezależnie od pogody. W tych podcieniach są sklepy, placówki usługowe – niegdyś warsztaty rzemieślnicze i wejścia na podwórza lub schody prowadzące do mieszkań i na wyższe piętra. Charakterystyczne podcienia tu nazywane podloubi, pojawiać się zaczęły od roku 1457, a później stały się obowiązkowymi w trakcie kolejnej na pogorzelisku czy rumowisku przebudowy.
Zabytkowe mieszczańskie domy
W przeszłości do miasta wjeżdżało się przez jedną z dwu bram znajdujących się na obu krańcach tego placu. Zostały one rozebrane, wraz z dawnymi murami obronnymi, w XIX w. jako niepotrzebne i hamujące ruch.
Dodaj komentarz