Góry Bukowskie
Beskidzki Panteon na rozstaju dróg

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kiedy podążaliśmy szlakiem drewnianych cerkiewek przez wschodnią Słowację, w okolicach Sniny, za miejscowością Stakčín skręcaliśmy w kierunku wsi Jalová. Na skrzyżowaniu zobaczyliśmy policyjny radiowóz.
Spotkania ze słowackimi policjantami nie należą do przyjemnych. Nie mniej jednak, tylko z powodu radiowozu, który zwrócił nasza uwagę, na skrzyżowaniu dostrzegliśmy jakieś dziwne instalacje. Zatrzymaliśmy się więc w drodze powrotnej. Stanęliśmy pod drewnianą tablicą: Beskydský panteón. Beskidzki Panteon. A cóż to takiego?
Znani i mniej znani ludzie gór
To symboliczny cmentarz znanych osób spod Połonin. Park Narodowy Połoniny (Národný park Poloniny) to odpowiednik naszego Bieszczadzkiego Parku Narodowego po słowackiej stronie granicy. Na marginesie: tutaj Bieszczady noszą nazwę Gór Bukowskich (Bukovské vrchy). Na niewielkim skrawku ziemi przy wspomnianym skrzyżowaniu znajduje się kilkanaście kamiennych obelisków z nazwiskami. Szczerze powiem ? niewiele mi w większości mówią, ale nie znam aż tak dobrze historii Słowacji. Na pocieszenie, szukając informacji, ku czyjej to tak naprawdę czci, znalazłam zapiskę na jakiejś słowackiej stronie internetowej, że te nazwiska są już teraz mało znane i zapomniane. A skoro Słowacy mogą ich nie znać, mogę i ja?
Od księdza do zbójnika
Jedną z ważniejszych postaci jest Alexander Duchnovič pochodzący ze wsi Topoľa (tu też zachowała się cerkiew). Ksiądz, poeta, kaznodzieja, pracował na rzecz narodowego przebudzenia tutejszych Rusinów. Swój kamień mają tu Jurko Kolinčák, kolekcjoner sztuki ludowej ze Stariny, XV-wieczny zbójnik Fedor Hlavatý, który urodził się we wsi Ruská Volová. Na kamień zasłużył też Egon Erwin Kisch ? pisarz, dziennikarz i reporter pochodzenia żydowskiego, urodzony w Pradze, jeden z najwybitniejszych reporterów w historii dziennikarstwa, od tytułu jednego ze zbiorów reportaży zwany „szalejącym reporterem”. I urodzony w Zboju (cerkiew z tej wsi znajduje się w skansenie w Bardejowskich Kupelach) Peter Lodij, prawnik i filozof.
Tutejsi i przyjezdni
Na symbolicznym cmentarzu kamienie mają ludzie, którzy urodzili się we wsiach Gór Bukowskich, którzy tu żyli, a nawet tacy, którzy byli tu tylko przejazdem. Ale każdy z nich ? przeczytałam na tablicy informacyjnej ? zostawił w tych górach cząstkę siebie. Na szczęście przy każdym z kamieni z nazwiskiem jest też tabliczka, na której ? niestety tylko po słowacku ? wytłumaczono kto zacz.
Warto wiedzieć
Na symbolicznym cmentarzu znajduje się skrzynka geocachingowa. Powodzenia!
Dodaj komentarz