Bardejovské Kupele
Cerkiew ze Zboja w szaryskim skansenie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W centrum uzdrowiska Bardejovské Kupele stoi sobie skansen. Powstał w 1965 roku i jest to najstarszy skansen na Słowacji.
Zbiory pochodzą z Górnego Szarisza (Šariš). W jego ekspozycji znajduje się 30 drewnianych, ludowych zabudowań. Są to domy mieszkalne i gospodarcze. Znajdziemy tu wiele sprzętów gospodarstwa domowego w ładnie urządzonych starych izbach i wiele narzędzi rolniczych zdeponowanych w budynkach gospodarczych.
Właściwie w każdym skansenie są podobne eksponaty a wyróżnia je tylko region z jakiego pochodzą. Ciekawostką tego skansenu są dwie cerkwie. Stoją one na terytorium muzeum, ale w czasie trwania cotygodniowych mszy świętych zamykane są bramki od strony skansenu. Wierni wchodzą bramkami od uzdrowiska. Jedna cerkiew greckokatolicka pochodzi ze wsi Zboj, a druga z Mikulašovej.
Cerkiew grckokatolicka pod wezwaniem Trzech Hierarchów stoi w górnej, prawej części skansenu. Przeniesiona została tutaj ze Zboja, odległej wsi słowackiej znajdującej się w Bieszczadach. Do skansenu trafiła z całym wyposażeniem w 1967 roku.
Cerkiew zbudowana była w 1706 roku. Jest t budowla trójdzielna, ale obecnie nie orientowana. Prezbiterium jest niewielkie i zamknięte trójbocznie. Nawa i babiniec są kwadratowe. Nad nawą jest wysoki, łamany dach namiotowy a nad prezbiterium kalenicowy. Nad babińcem wznosi się słupowa wieża. Dolna część cerkwi jest obita belami drewnianymi, a reszta gontem. Nawę i babiniec oplatają podwójne okapy. Na plac cerkiewny wprowadzają dwie drewniane bramki. Jedna od strony skansenu a druga od uzdrowiska. Ta pierwsza jest zdobiona ładną kopułą wzorowaną na bramce z Niżnego Orlika z 1736 roku. Plac cerkiewny otoczony jest solidnym, drewnianym ogrodzeniem.
Wnętrze też jest ciekawe architektonicznie. Kopuła nawy wzmocniona jest dwoma ściągami krzyżowymi. Chór w nawie wsparty jest na przedłużonych belkach stropowych babińca. Babiniec jest dość niski a nad nim znajduje się drugie pomieszczenie otwarte do nawy. Prawdopodobnie był to drugi babiniec.
Warto wiedzieć
Ikonostas jest jednym z najpiękniejszych na Słowacji, powstał w stylu rokokowym w latach 1760-70. Jest tu niestety tylko kopia. Po kradzieży w 1993 roku, kiedy zginęło kilka ikon, oryginalny ikonostas został zabrany do muzeum w Bardejowie. Charakterystyczną jego cechą jest dominacja błękitu i różu oraz liczne złocone zdobienia tak zwane rocaille.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- skansen
- Šarišské Múzeum Bardejov
- film autorki
Dodaj komentarz