Bremerhaven
Portowe miasto pełne muzyki

To właśnie z Bremerhaven pochodziła Lale Andersen, szansonistka, która zaśpiewała „Lili Marlen”, piosenkę, którą w czasie II wojny światowej urosła do rangi hymnu żołnierzy na wszystkich frontach
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Stadtarchiv Bremerhaven
Bremerhaven. Portowe miasto pełne muzyki
Na zdjęciach: latarnia przed domem Lale Andersen, tablica upamiętniająca pobyt Elvisa Presleya w porcie, Elvis w Bremerhaven, Hein Mück przed Wyższą Szkołą w Bremerhaven.
  • Bremerhaven. Portowe miasto pełne muzyki
  • Bremerhaven. Portowe miasto pełne muzyki
  • Bremerhaven. Portowe miasto pełne muzyki
  • Bremerhaven. Portowe miasto pełne muzyki
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Niestety, tablica nie jest dostępna dla zwiedzających, gdyż znajduje się na terenie kei portu turystycznych statków dalekomorskich, gdzie ma dostęp tylko obsługa portu. W tym miejscu cumują przybywające do Bremerhaven nowowybudowane liniowce z Pappenburga, by przed pierwszym rejsem wyposażyć wnętrza i zaopatrzyć statek w prowiant. Po zaokrętowaniu pasażerów, wypływają na wspaniałe wycieczki do północnej i wschodniej Europy.

Kochliwy majtek

Do miana symbolu urosła jeszcze jedna postać, związana z piosenką, która stała się maskotką miasta: Hein Mück, śpiewający marynarz. Przedwojenny przebój ?Hein Mück z Bremerhaven?, śpiewany przez Lale Andersen, cieszył się swego czasu dużą popularnością, a i dzisiaj jeszcze wciąż należy do repertuaru tutejszych chórów szantowych. Opowiadał o marynarzu, który kochał wszystkie kobiety, a one kochały jego. Ja podsumuję to starym powiedzeniem, określającym wielu marynarzy: co strona, to żona. Postać owego majtka nie jest zbyt imponująca, gdyż mierzący zaledwie 160 cm Hein nie dorównuje Papajowi ? marynarzowi kulturyście, mimo to z potrzeby serca wyniesiono go do rangi symbolu tego portowego miasta.

W 2010 roku w ramach projektu studentów International Cruise Industry Management ?Parada sztuki? zainicjowano pomysł wyboru symbolu Bremerhaven. Mieszkańcy niemalże jednogłośnie opowiedzieli się za śpiewającym marynarzem z piosenki ?Hein Mück z Bremerhaven?. Wykonanie neutralnych figur maskotki zlecono warsztatom dla niepełnosprawnych. Figurę tę można kupić i ?ustroić? zgodnie ze swoją fantazją i potrzebami.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 7 czerwca 2018; Aktualizacja 21 czerwca 2018;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij