Szczecin
Centrum Dialogu Przełomy

Patrzę na wchodzących do Centrum. Są w różnym wieku... Jedni pamiętają, dla innych to historia. Ciekawe, jak ją odbierają w zaproponowanej przez Centrum konwencji?
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Szczecin. Centrum Dialogu Przełomy
Wejdźmy do środka. W sposób niebanalny, wręcz nowatorski włączone zostały w tę ekspozycję współczesne nam dzieła sztuki wybitnych polskich artystów, wzbogacając ją i tworząc współgrającą galerię sztuki współczesnej ? historii opowiedzianej dziełami sztuki.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W tej odsłonie są również zdjęcia z ?czarnego marszu? ? 1 maja 1971, w hołdzie ofiarom Grudnia ?70. I tak Szczecin ? miasto niepokorne stanął obok Berlina 1953, Poznania i Budapesztu 1956, Pragi 1968, Gdańska.

10 lat „dobrobytu”

RAJ NA KREDYT na białej linii to dekada gierkowska. Obrazuje ją m.in. silikonowa rzeźba autorstwa Tomasza Mroza, przedstawiająca rodzinę wciśniętą do fiata 126p jadącą na wczasy do Bułgarii. Życia temu przedstawieniu dodaje powoli poruszający się paluszek kierowcy malucha. A tytuł tej pracy to znane ironiczne hasło: Chcesz cukierka – idź do Gierka. Ponad maluchem wisi neon ? ?Bajka?. To nie atrapa, lecz autentyczny neon nieistniejącej już ekskluzywnej nocnej restauracji, która w latach osiemdziesiątych była znanym w Szczecinie rozrywkowym adresem.

1980 – 1989

?Solidarność? i przełom roku 1980 jest SIŁĄ BEZSILNYCH. To z tego okresu pochodzi slogan za czym kolejka ta stoi. Wprowadzenie stanu wojennego oznaczone jest militarną rzeźbą Wojciecha Zasadniego ?Mury?, która zmusza do przejścia między dwoma transporterami BTR. I jest w końcu KONTRA. Podziemne wydawnictwa (np. ?Folwark zwierzęcy? Orwella), bibuła, worek po darach, po pomocy humanitarnej (np. z francuskiego kościoła), pamiątki z obozów internowania czy filmy z pacyfikacji szczecińskich manifestacji. To dekada Ronalda Reagana, którego wypowiedź biegnie z telewizyjnego odbiornika, znamienna w skutki dekada Michaiła Gorbaczowa i dekada papieża Jana Pawła II, który pielgrzymował do Szczecina w 1987 r. Po zniesieniu stanu wojennego w takiej międzynarodowej atmosferze dochodzimy do 1989 r. Na białej linii stajemy na DRODZE WEG ROAD, a ekspozycję kończy dzieło Huberta Czerepoka. Jego językiem twórczym są neony i właśnie czerwony neon zawiera w konturze Polski napis: Przyszłość nie jest już tym, czym kiedyś była ? sentencję Paula Valéry?ego. To zastanawia. Wychodzimy.

Patrzę na wchodzących do Centrum

Są w różnym wieku… Jedni pamiętają, dla innych to historia. Ciekawe, jak ją odbierają w zaproponowanej przez Centrum konwencji?

Warto wiedzieć

* Centrum Dialogu Przełomy mieści się w specjalnie wybudowanym na ten cel pawilonie na Placu Solidarności, w pobliżu Komendy Policji, filharmonii, Bramy Królewskiej, kościoła św. Św. Piotra i Pawła, Zamku Książąt Pomorskich czy wylotu Trasy Zamkowej w miasto? Samo centrum. Większość kubatury muzeum wpuszczona jest w podziemie, i ma kształt ?fali?. Jego projektantem jest uznany architekt z Katowic Robert Konieczny. Centrum usytuowane jest w miejscu, w którym przed wojną stał kwartał kamienic mieszkalnych, a w grudniu 1970 r. miejscem tragicznych wydarzeń, gdy milicja strzelała do protestujących.
* Wystawa na pewno będzie się rozwijać. Obecne zbiory Centrum zawierają 154 muzealia, 307 archiwaliów, 98 filmów, 26 notacji i 514 fotografii. I dzieła sztuki, o których powyżej.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij