Hańczowa
Cerkiew Opieki Bogarodzicy
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Cerkiew we wsi Hańczowa jest najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości. Najstarsza część cerkwi czyli wieża prawdopodobnie pochodzi z XVIII wieku. Pozostałe pomieszczenia zbudowano w połowie XIX wieku.
Do 1947 roku była to cerkiew greckokatolicka. W latach 1947-58 znajdowały się w niej magazyny PGR. Ale słyszałam też, że w tym czasie była użytkowana jako kościół katolicki. Informacje są zupełnie różne…
Cerkiew uratowana
Od 1958 roku świątynia funkcjonuje jako parafialna cerkiew prawosławna. Pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku zapadła decyzja o jej rozbiórce ze względu na jej fatalny stan. Udało się jednak ją uchronić. W latach 1960-72 przeprowadzono remont, a w pracach uczestniczyli miejscowi Łemkowie. W czasie remontu, pod podłogą nawy odkryto kamienny fundament dawnej, trójdzielnej cerkwi. Przypuszcza się, że pochodzi on z połowy XVI lub XVII wieku.
W zachodniołemkowskim typie
Cerkiew w Hańczowej to budowla orientowana, drewniana, trójdzielna i w stylu zachodniołemkowskim. Wieża jest konstrukcji słupowo-ramowej. Ma pochyłe ściany i izbicę oraz połączona jest częściowo z babińcem. Na izbicy są wymalowane tarcze zegarowe. Taką dekorację można spotkać na innych cerkwiach w Beskidzie Niskim. Przy wieży jest kruchta. Nad nawą jest dach namiotowy a nad prezbiterium dwuspadowy, przechodzący w namiotowy, kilkuczęściowy. Dach jest łamany uskokowo. Na dachu są baniaste wieżyczki ze ślepymi latarniami. Prezbiterium jest zamknięte wielobocznie, nawa jest szersza a babiniec wydłużony. Wszystkie ściany cerkwi są obite gontem.
Ikonostas i trzy ołtarze
We wnętrzu jest płaski strop pokryty polichromią figuralną. Na ścianach znajdziemy malunki ornamentalno-figuralne. Między prezbiterium a nawą znajduje się ikonostas z XIX wieku namalowany przez rodzinę Bogdańskich. W latach 1963-71 dokonano renowacji tego ikonostasu. W cerkwi są trzy ołtarze. Pośrodku prezbiterium jest ołtarz główny w stylu barokowym. W nawie są dwa ołtarze boczne. Jeden przedstawia Chrystusa przekazującego klucze św. Piotrowi a drugi Opiekę Bogarodzicy (Pokrow). We wnętrzu znajdziemy wiele haftowanych chust ukraińskich i 12 chorągwi procesyjnych.
Pamiątkowe tablice
Na ścianie zewnętrznej jest zamocowana tablica pamiątkowa poświęcona Wypędzonym z Łemkowszczyzny. Tablicę zamieszczono w 1997 roku, w 50 rocznicę akcji „Wisła”. Przy tej samej ścianie postawiono w 1988 roku krzyż rocznicowy ku czci 1000-lecia Chrztu Rusi. Na ramionach krzyża jest napisana cyrylicą intencja fundacji. Krzyż stoi na cokole wykonanym z otoczaków. W ścianie cokołu umieszczono marmurową płytkę z reliefem przedstawiającym Św. Olgę i Św. Włodzimierza. Cerkiew otoczona jest ogrodzeniem z drewnianych bali a na jej teren wprowadza duża ozdobna brama. Trochę dalej znajduje druga bramka ale już skromniejszych wymiarów.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
film autorki
Dodaj komentarz