Braşov
Cerkiew poza murami starego miasta

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zwiedzanie Braszowa (Braşov) zaczęliśmy nietypowo ? od dawnej osady, później przedmieścia ? Schei. Przy jej głównym placu ? Unirii znajduje się bowiem najstarsza w Braszowie cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja ? Biserica Sfânta Nicolae (prawosławie jest religią dominującą w Rumunii).
W jej kompleksie znajduje się Muzeum Pierwszej Rumuńskiej Szkoły z 1495 roku, początkowo szkoły przycerkiewnej. Przy szkole tej działała drukarnia, a było to w czasach, gdy z języków wołoskiego i południowo-siedmiogrodzkiego powstawał od XVI w. literacki język rumuński. W muzeum tym znajduje się wiele cennych starych ksiąg, zabytkowa maszyna drukarska i liczne eksponaty z dziedziny szkolnictwa, literatury oraz kultury. Sąsiadująca z nim cerkiew, zbudowana w 1521 roku w stylu bizantyjskim, przebudowana i rozbudowana została w XVIII w do tego stopnia, że oglądając ją z zewnątrz trudno uwierzyć, iż jest to świątynia prawosławna. Pod tym względem, jest to najbardziej niezwykła cerkiew jaką kiedykolwiek widziałem między Francją, Włochami, Skandynawią oraz Bliskim i Dalekim Wschodem. Jej dwie wysmukłe wieże oraz cała świątynia są w stylu siedmiogrodzkich kościołów chrześcijaństwa zachodniego.
Dopiero ikona ? fresk z wizerunkiem patrona nad wejściem oraz inne malowidła po bokach wież uzmysłowiają wchodzącym, że jest to świątynia prawosławna. A kapiący od złota ikonostas i inne elementy wyposażenia wnętrza nie pozostawiają już co do tego wątpliwości. Zarówno cerkiew i muzeum, jak i cała Scheia, znajdują się poza zachowanymi murami obronnymi Starego Miasta. Prowadzi do niego Brama Schei, a nieco dalej na północ od niej Brama Katarzyny. Obok wznosi się Bastion Kowali, jeden z kilku, obok Powroźników, Sukienników, Garbarzy, Tkaczy, Graft oraz baszt ? z najsłynniejszymi Białą i Czarną, zachowanymi reliktami średniowiecznych umocnień.
Warto wiedzieć
Nad miastem wznosi się góra Tampa (955 m n.p.m.), na szczycie której był niegdyś zamek zniszczony w 1455 roku, a współcześnie można tam wjechać kolejką linową. Na jej zboczu, na tle lasu, bije w oczy, widoczna z wielu punktów miast nazwa BRASOV wykonana z wielkich białych liter. Tak jak w Hollywood, czy na wzgórzu poniżej murów obronnych chłopskiego zamku RÂŞNOV, także w Siedmiogrodzie. A z Tampy roztacza się piękny widok na miasto i okolice.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- informacja turystyczna w Braszowie (Braşov)
- więcej o Braszowie w naszym portalu
Dodaj komentarz