Sewastopol
Antyczne miasto Chersonez Taurydzki
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Koniec potęgi
Miasto zaczęło chylić się ku upadkowi w końcu X wieku. Przyczyną były wojny i konkurencja innych potężnych miast. Kres istnieniu Chersonezu położyli Turcy, którzy w 1475 roku podbili cały Krym wraz z twierdzami Genueńczyków i Chanatem Krymskim. Dopiero po przyłączeniu półwyspu do Rosji zaczęła się stopniowa odbudowa miasta. Znajdowało się przecież w pobliżu Sewastopola ? bazy Floty Czarnomorskiej.
Zwiedzamy ruiny greckiego miasta
Spacer po Chersonezie zaczynamy od kas biletowych. Znajdziemy tu plan starożytnego miasta. Po lewej stronie widać ruiny amfiteatru. Dalej droga prowadzi na plac otoczony kolumnami. Przy placu jest mennica w której znaleziono wiele monet i budynek klasztoru. Skręcając w prawo zobaczymy wyłaniającą się spoza drzew białą budowlę ze złoconymi kopułami i krzyżem. To klasztor i sobór św. Włodzimierza. Za pomnikiem poświęconym pierwszemu dyrektorowi muzeum ? a był nim polski archeolog Karol Kościuszko-Maluszyński ? zaczynają się schody w kierunku morza. Ze schodów otwiera się piękna panorama na ruiny Chersonezu. Widać ruiny ?bazylik 1935?. Zostały tak nazwane w związku z ich odkryciem w tym czasie. Początkowo była to mała pogańska świątynia. Na jej miejscu pod koniec VI wieku postawiono bazylikę. Przetrwała ona do X wieku. Na jej ruinach zbudowano kaplicę grobową. Zachowały się liczne marmurowe kolumny i resztki dwóch portali. Znajdziemy tu też ruiny innych bazylik: ?bazylika w bazylice? i ?bazylika na wzgórzu?.
Długo można spacerować po rezerwacie
Wzdłuż wybrzeża dochodzimy do dzwonu. Jest on ogromny i zawieszony w betonowej dzwonnicy. Przechodzą pod nim turyści i starają się dotknąć ?serca?? Stąd wiodą ?uliczki? w różnych kierunkach. Trafiamy do śladów cerkwi św. Zofii. Utożsamia się z nią tzw. bazylikę Uwarowską. Była to wielka trzynawowa budowla pełniąca funkcję katedry. Odkryto ją w 1853 roku w czasie wykopalisk prowadzonych przez grafa Uwarowa. To największy zespół świątynny dawnego Krymu, oraz siedziba biskupa chersonezkiego. Świątynia pochodzi z przełomu VI i VII wieku n.e. Obok świątyni znajdują się resztki chrzcielnicy (baptysterium) z VI wieku n.e. Podobno było to miejsce chrztu księcia Rusi Kijowskiej ? Włodzimierza. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono małą kaplicę w kształcie rotundy.
Warto wiedzieć
Muzeum istnieje od 1817 roku i jest zlokalizowane w dwóch budynkach. Mieszczą się w nim antyczne i średniowieczne ekspozycje muzealne. Ogromna kolekcja greckich i rzymskich inskrypcji umożliwiła dokładne odtworzenie historii tego miasta. W skład rezerwatu wchodzą też genueńska twierdza ?Czembalo? w Bałakławie i ruiny twierdzy ?Kalamita? w Inkermanie.
Dodaj komentarz