Sewastopol
Antyczne miasto Chersonez Taurydzki

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Tauryda to dawna nazwa Krymu. A Sewastopol to z greckiego ?święte miasto, miasto chwały, miasto godne szacunku?? jak to dziwnie brzmi w kontekście wydarzeń z ostatnich tygodni…
Na obrzeżach Sewastopola, w jego granicach znajduje się antyczne miasto greckie Chersonez Taurydzki (????????? ????????????). Do dziś można podziwiać pozostałości starożytnej zabudowy, fortyfikacje i nowowybudowany sobór Włodzimierski.Pozostałości antycznego miasta są jedną z największych atrakcji półwyspu krymskiego. Od wielu lat tutejsze muzeum znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rezerwat powstał w 1978 roku, ale muzeum działało już od 1817 roku. Terytorium antycznego miasta otoczone jest wysokim płotem.
Pradawne początki
Historia Chersonezu zaczęła się w 528 roku p.n.e., gdy greccy koloniści założyli osiedle, które szybko rozbudowało się w miasto portowe, ponieważ znajdowało się na szlaku handlowym. Ludność antycznej Taurydy nie była pokojowo nastawiona do sąsiadów. Było to państwo-miasto o ustroju republiki, stanowiące ważne centrum rejonu Morza Czarnego. Miasto chronione było przez wspaniałe fortyfikacje zbudowane przez Greków, a później rozbudowane przez Rzymian. W kolejnych latach Chersonez podporządkował się bezpośrednio cesarzowi, ale nadal pozostawał miastem greckim. Stacjonowały tu legiony rzymskie i flota. Miasto miało własną radę, którą wybierali tylko mężczyźni urodzeni w Chersonezie posiadający majątki ziemskie. Bito własne monety akceptowane na terenie innych miast greckich w obrębie Morza Czarnego. Większość dochodów czerpano z handlu i rolnictwa.
Antyczne gruzy
Do dzisiaj zachowały się ślady wielu dawnych budowli, układ ulic z agorą i akropolem. Jak w każdym mieście greckim centrum stanowiła agora czyli targ. Stąd wychodziły wszystkie ulice, przecinały się i tworzyły dzielnice zabudowane domami. Centrum rozrywki był amfiteatr o trzech tysiącach miejsc. Zbudowano go na przełomie III i II w.p.n.e. To jedyny antyczny amfiteatr odkryty na terenie Ukrainy. Zachowała się też rzymska cytadela, mennica, groby, mury obronne, baszty i wrota. Mury obronne i wieże strażnicze otaczały miasto z trzech stron. Najbardziej chroniona była dzielnica portowa, na zachodzie miasta. Zobaczymy tu też liczne ruiny świątyń chrześcijańskich, bo dwukrotnie wprowadzano tu tę religię.
Dodaj komentarz