Kalisz
Cmentarz prawosławny na Rogatce

Druga kaplica grobowa kryje szczątki Greka Dymitra Szymanowskiego i pochodzi z XIX wieku. Nad wejściem znajduje się zapisana po grecku myśl „Wierzę w zmartwychwstanie zmarłych”. Trzecia kaplica została wzniesiona po roku 1895 prawdopodobnie dla Anny z Baranowskich Łuczaninowej. Czwarta jest bezimienna. Piąta to duży grobowiec rodziny Myszkiewiczów i Katasanowów. Tu został pochowany ostatni z rodziny Greków Jan Rayko Grabowski. Informacja ta jest na krzyżu znajdującym się we wnętrzu grobowca.
Ważne persony z wojska
Przy bramie są groby pułkowników. Pomnik pułkownika Łukowkina, dowódcy 28 Pułku Kozackiego zmarłego w roku 1838, jest z piaskowca. Składa się z cokołu i ułamanej kolumny z wazą i chustami. Na cokole jest inskrypcja a na kolumnie płaskorzeźba skrzydlatej klepsydry. W dalszej części cmentarza pochowano w roku 1858 księcia Aleksandra Siergiejewicza Golicyna IV. Był rosyjskim generałem majorem, naczelnikiem Wojennego Okręgu Kaliskiego. Kiedyś nagrobek składał się z 2,5-metrowego pomnika ozdobionego emblematami wojskowymi. Dziś ozdoby nie istnieją.
Na cmentarzu pochowany jest także drugi generał – major markiz Leonid Aleksandrowicz de Traversay żyjący w latach 1836-91. Markiz był wnukiem Jeana Baptisty de Traversay, admirała i ministra marynarki rosyjskiej. Jest i trzeci pochowany generał-lejtnant armii carskiej, Nikołaj Kazimierowicz Puzyriewski zmarły w roku 1901, zastępca dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego.
Carscy urzędnicy
Jednym z ważnych dla miasta urzędników carskich pochowanych na tym cmentarzu jest zmarły w roku 1885 wicegubernator guberni kaliskiej Paweł Nikołajewicz Rybnikow. Językoznawca i badacz folkloru rosyjskiego uznawany był za sympatyka polskiej kultury oraz polskiej historii, tradycji i obyczajów. Jego dwaj synowie po I wojnie światowej pozostali w Polsce i zarządzali ojcowskim majątkiem.
Drugim carskim urzędnikiem, który miał wpływ na rozwój Kalisza, był Michał Piotrowicz Daragan. Był to popularny wśród mieszkańców gubernator carski. Dzięki jego osobistemu wstawiennictwu car 28 lutego 1898 r. wydał zezwolenie na budowę linii kolejowej z Kalisza przez Łódź do Warszawy, a 14 kwietnia 1900 r. zatwierdził plany techniczne. Sam Daragan umarł w Petersburgu, a w Kaliszu na cmentarzu prawosławnym pozostał grób jego córek, Anny i Marii.
I inni
Na cmentarzu znajduje się pomnik Jekateriny Borysowicz i jej zmarłych synów z roku 1836. Jekaterina była żoną proboszcza Bazylego. Pomnik składa się z
cokołu i wysokiego obelisku. Są też groby popów posługujących w kaliskiej parafii.
Są tu także groby wysokich rangą oficerów ukraińskich internowanych w Kaliszu. W okolicy dwa obozy dla internowanych Ukraińców – jeden w Szczypiornie a drugi w okolicy obecnej ulicy Obozowej.
Warto wiedzieć
* W styczniu 1977 r. Wydział Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego podjął uchwałę o zamknięciu nekropolii zezwalając na pochówki jedynie w istniejących grobach ale murowanych.
* W roku 1996 cmentarz prawosławny na Rogatce przy ulicy Górnośląskiej 8 w Kaliszu został wpisany na listę zabytków i objęto go ochroną prawną razem z bramą i ogrodzeniem.
Dodaj komentarz