Stary Sambor
Dawny kirkut drzemie przy drodze
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Stary Sambor (?????? ??????) to miasteczko w ukraińskim obwodzie lwowskim, bardzo blisko naszej granicy. Najbliżej tu z przejścia w Krościenku. Leży nad Dniestrem. Przed wojną znajdowało się na terenie Rzeczypospolitej.
Wtedy to Żydzi stanowili jedną trzecią mieszkańców miasteczka. Żyli tu od wieków. Pierwsza o nich wzmianka w tym miejscu pochodzi z 1554 roku. 15 lat później otrzymali zgodę na osiedlanie się. Na wschód od Rynku powstała ich dzielnica. W sierpniu 1942 Niemcy wywieźli większość Żydów ze Starego Sambora do obozu zagłady w Bełżcu.
Pamiątkami po ich dawnej społeczności są synagoga i kirkut. XIX-wieczny budynek synagogi jest opuszczony i popada w ruinę. Nieco starszy, założony najpewniej w początkach XIX wieku cmentarz ? pochowano tu m. in. rabina Icchaka Szarifa (Ajzenberga), który zmarł w 1813 roku ? zachował się w znacznie lepszym stanie. W pierwszych latach niepodległości Ukrainy, pod koniec lat 90. ubiegłego wieku odseparowano go od drogi kamiennym murkiem, a nagrobki odnowiono. Zachowało się około 300 kamiennych, w większości rzeźbionych macew. Stoją, podniesione, w rzędach. Teren zadbany, odkrzaczony. U progu lata porośnięty jednak bujną trawą.
Warto wiedzieć
Cmentarz leży na południowym skraju miasta tuż przy drodze H 13 prowadzącej do Terszowa i dalej do Turki.
Dodaj komentarz