Dolina Prądnika
Do Bramy Krakowskiej obok Igły Deotymy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Skały Panieńskie
Po drugiej stronie Jonaszówki widać pionowe skały Bystrej, z charakterystycznymi spękaniami ciosowymi. Pod skałą widoczne są opuszczone i zaniedbane stawy rybne. Dalsza droga prowadzi szlakiem czerwonym. Po drugiej stronie potoku wznoszą się piękne skały zwane Skałami Panieńskimi a u ich podnóża stoi stara willa ?Pod Koroną?. Skały Panieńskie również mają swoją legendę. Wieki temu, siostry klaryski były ścigane przez Tatarów. Uciekały z Zawichostu do Grodziska koło Ojcowa. Kiedy najeźdźca doganiał je tuż przed Ojcowem, prosiły Boga, żeby zamienił je w skały. Prośby zostały spełnione i dzisiaj skały są ozdobą Doliny Prądnika. Obok willi stał kiedyś zakład hydropatyczny.
Brzoza ojcowska pod Igłą Deotymy
Tu na polanie stoi pojedyncza i ładna skała zwana Igłą Deotymy. Jej nazwa pochodzi od pseudonimu pisarki i poetki Jadwigi Łuszczewskiej. W 1850 roku mieszkała przez krótki czas w willi ?Pod Koroną?. Przed Igłą Deotymy znajduje się stanowisko brzozy ojcowskiej, a obok stoją ładneSkały Kawalerskie. Po tej samej stronie jest Jaskinia Ciemna. Wejście do niej zasłania ciekawa skała zwana Rękawicą albo Pięciopalcówką, ze względu na swój kształt.
U celu: Brama Krakowska
Po prawej stronie, zaraz przy szlaku znajdziemy schronisko skalne zwane Krowie. Niegdyś urządzona tu była chłodnia. Jest to sporych rozmiarów jama skalna. Już widać duża polanę a przy niej ogromne skały. To Brama Krakowska. Nazwa jej wywodzi się od szlaku handlowego, który miał tędy przechodzić do Krakowa. Skały te wycięte są z wapienia skalistego, odpornego na wietrzenie. Z polany jest fantastyczny widok na grupy skalne znajdujące się po drugiej stronie potoku.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Ojcowski Park Narodowy
- film autorki:
Dodaj komentarz