Dolina Prądnika
Dzieje jurajskiego Grodziska

Jedynie wśród mieszkańców Grodziska i Skały przetrwała pamięć o księżnej Salomei. Pozostały też resztki fosy i wałów ze średniowiecznego założenia obronnego. Do dawnej tradycji klasztoru wrócono w XVII wieku, w związku z procesem beatyfikacyjnym.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Dolina Prądnika. Dzieje jurajskiego Grodziska
W XVII wieku na Grodzisku powstał cały zespół architektoniczno-rzeźbiarski, w stylu manierystycznym. Zespół został nazwany Pustelnią bł. Salomei.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Między Ojcowem, Skałą, a Pieskową Skałą znajduje się niewielkie osiedle zwane Grodziskiem. Przynależy ono do Skały. Nazwa „grodzisko” jest dość popularna w Polsce, ale tutejsze znane jest od XIII wieku.

Na wysokiej skale zwanej Kamieniem lub Długą Skałą stoi kościół oraz pustelnia błogosławionej Salomei. Miejsce to pamięta niespokojne czasy początku XIII wieku. Według kronikarza Jana Długosza i niektórych późniejszych historyków, znajdował się tu gród obronny, który wzniósł w 1228 roku książę wrocławski, Henryk Brodaty. Gród miał bronić Krakowa.

Klaryski księżnej Salomei

W tym czasie toczył się spór między Henrykiem Brodatym a Konradem Mazowieckim, o opiekę nad małoletnim Bolesławem Wstydliwym. Była to walka o tron krakowski. W 1243 roku Bolesław Wstydliwy objął panowanie nad dzielnicą krakowską. Czternaście lat później przekazał Grodzisko swojej siostrze Salomei. Ta po śmierci swego męża, króla Halicza – Kolomana (z węgierskiego rodu Arpadów), wstąpiła do klasztoru klarysek w 1252 roku. Na ruinach zamku Henryka Brodatego, Salomea nakazała budowę nowego kościoła i klasztoru, do którego przeniosła się w 1262 roku, wraz z konwentem z Zawichostu. Zmarła w 1268 roku w aurze świętości. W następnym roku jej szczątki przeniesiono do Krakowa i pochowano w kościele franciszkanów.

Dobra przez siostry porzucone

Klaryski zamieszkiwały to miejsce do 1320 roku, kiedy to król Władysław Łokietek przeniósł je do kościoła św. Andrzeja w Krakowie. Grodzisko wraz z przylegającymi osadami i miejscowością Skała, pozostało własnością klarysek aż do XIX wieku, ale opustoszały gród i klasztor przez trzy wieki popadały stopniowo w ruinę. Jedynie wśród mieszkańców Grodziska i Skały przetrwała pamięć o błogosławionej Salomei. Do dziś zachowały się przed kościołem resztki fosy i wałów ze średniowiecznego założenia obronnego. Do średniowiecznej tradycji klasztoru wrócono w XVII wieku, w związku z procesem beatyfikacyjnym Salomei. Dokonał go papież Klemens X w 1673 roku.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij