Jurata
Do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kościół w osadzie Jurata stoi przy ulicy ks. Gołębiowskiego, po zachodniej stronie miasta. Niełatwo go dojrzeć, bo ukryty jest pośród drzew. Jakże on inny od tego w Jastrzębiej Górze, a przecież też współczesny.
Ciekawa jest bryła architektoniczna kościoła. Bardzo mi się podobało też jego wnętrze. Na elewacji nad wejściem głównym namalowany jest wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Ołtarz główny to obraz Chrystusa, bez ram, bez ozdób, namalowany bezpośrednio na ścianie. Po obu stronach postaci znajduje się obraz Matki Boskiej i Tabernakulum. Mensa ołtarzowa ułożona jest na wyrzeźbionej „fali” morskiej. Wiele tu elementów przedstawiających właśnie fale morskie. Ładne są stacje Drogi Krzyżowej. Chór i organy też ładnie się prezentują.
Rówieśniczka III Rzeczypospolitej
Ponieważ kościół jest współczesny to i jego historia niedługa. Parafia Jurata została wyodrębniona 1 lipca 1989 roku, dekretem biskupa Mariana Przykuckiego, jako Ośrodek Duszpasterski z parafii Jastarnia. Teren pod budowę kaplicy i kościoła z zapleczem przekazano kościołowi w wieczystą dzierżawę. W ciągu dwóch miesięcy (maj-czerwiec 1990 r.) wybudowano tymczasową kaplicę p.w. Świętego Brata Alberta (Adama Chmielowskiego). Parafia istnieje od 24 listopada 1991 roku. 5 lipca 1992 roku, abp. Tadeusz Gocłowski poświęcił i wmurował kamień węgielny pod budowę kościoła. Przy nim stoi dzwonnica, a w niej trzy dzwony. Są one fundacją rodziny Pawła i Mirosławy Muzów wraz z piątką dzieci. Było to w 1993 roku, w Roku Rodziny.
Przedszkole w salach katechetycznych
Rok później w parafii uruchomiono Przedszkole Niepubliczne im. Brata Alberta. Powstało ono właściwie z przypadku. Budując kościół zaplanowano i zbudowano salki katechetyczne. Wkrótce religię przeniesiono do szkół, a salki wykorzystano na przedszkole. Pracują w nim nauczycielki cywilne, a religii uczy siostra zakonna. Uczęszczają do niego najmłodsi z całego półwyspu a nawet z Władysławowa.
Warto wiedzieć
* W listopadzie 1997 roku rozpoczęto budowę plebanii z pokojami gościnnymi.
* 5 lipca 1998 roku poświęcono kościół. Konsekracji dokonał abp. Tadeusz Gocłowski.
Dodaj komentarz