Wąwolnica
Do Matki Boskiej Kębelskiej

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jeśli traficie do Krainy Lessowych Wąwozów, nie zapomnijcie zajrzeć do jednej z najstarszych miejscowości na Lubelszczyźnie.
Położona w odległości 5 km od Nałęczowa i 15 km od Kazimierza Wąwolnica warta jest tego. Głównie z powodu cudownej figurki Matki Boskiej Kębelskiej, której historia sięga średniowiecza.
Z Kębła do Wąwolnicy
Początkowo jej kult ogniskował się w nieodległej wsi Kębło. Jak głosi opowieść, stojąca tam drewniana figura Matki Bożej stała się w czasie najazdu tatarskiego w 1278 r. obiektem niewybrednych żartów najeźdźców. Gdy jednak prześladowcy spostrzegli poświatę wokół unoszącej się ku górze postaci Madonny, uciekli, zostawiając łupy i jasyr. Na pamiątkę ocalenia wzniesiono w Kęble drewniany kościółek, w którym stała figura Matki Bożej Kębelskiej. Na jego miejscu znajduje się dzisiaj kapliczka z ołtarzem polowym. Figurka w 1700 r. została przeniesiona do Wąwolnicy, ale określenie „Matka Boża Kębelska” pozostało.
Gdzie dziś szukać słynącej cudami figurki?
Wejdźmy na wyróżniające się w Wąwolnicy wzgórze. Na jego szczycie stoi wzniesiony w latach 1907-14 duży, neogotycki kościół pod wezwaniem św. Wojciecha (zdjęcie pierwsze w galerii). W ołtarzu głównym znajduje się wyrzeźbiona w drzewie lipowym figurka Madonny z przełomu XIII i XIV wieku. Ale, choć piękna, to jednak nie jest to Matka Boża Kębelska, ale Wąwolnicka (zdjecie 2). Żeby zobaczyć cudowną figurkę, musimy wyjść z kościoła i udać się do stojącej nieco w głębi i na prawo kaplicy Matki Bożej Kębelskiej (zdjęcie 3). To tu w prezbiterium dawnego kościoła gotyckiego rozebranego w 1928 r. znajduje się obiekt pielgrzymek. Otaczana kultem gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (zdjęcia 4. i główne), zaliczana do tzw. Pięknych Madonn, wykonana jest z pnia lipowego. Najistotniejszym motywem w figurce jest prezentacja światu Dzieciątka Jezus przez Matkę. Modlą się do niej wierni od stuleci i od stuleci doznają łask uzdrowień. Od koronacji w 1978 r. do końca lipca 2009r. w „Księdze łask” Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy odnotowano 205 przypadków.
Czas pielgrzymów
O sile sanktuarium maryjnego w Wąwolnicy można się przekonać w czasie odpustu w pierwszą niedzielę września. Bywa tu nawet do 100 tys. pielgrzymów. Bardzo tłoczno jest też w każdą czwartą sobotę miesiąca. W obu świątyniach odbywa się wówczas jednoczesne, trwające kilka godzin, wieczorne nabożeństwo w intencji uzdrowień, uwolnienia od nałogów, ratowania zagrożonych rozpadem małżeństw. Późnym wieczorem odprawiane są także zbiorowe egzorcyzmy.
Dodaj komentarz