Świnoujście
Fort Anioła, bastion nie do zdobycia

W czasie II wojny światowej port w Świnoujściu stał się największą bazą Kriegsmarine na Bałtyku. Fort połączono kolejką wąskotorową z innymi fortyfikacjami twierdzy. Urządzono wkoło fortu stanowiska karabinów maszynowych. Budynek unowocześniono przebudowując go i wyposażając w elektryczność, centralne ogrzewanie, radar przeciwlotniczy, radiostacje, telegraf i telefon. W tym okresie fort stał się jednym z najbardziej nowoczesnych w Europie. Był głównym posterunkiem obserwacji powietrznej. Załoga najczęściej pochodziła z pobliskich koszar i okrętów. W tym czasie twierdza pozostała z dala od operacji militarnych. Zagrażały jej tylko alianckie naloty, które zaczęły się od roku 1943, ale niszczyły one głównie dzielnice mieszkaniowe.
Sowieci zdobyli Świnoujście 5 maja 1945 roku. W Forcie Anioła przebywali do roku 1992. Był on dla nich punktem obserwacji powietrznej i łączności z okrętami floty radzieckiej. Po roku 1992, gdy sowieci opuścili fort, przez kolejne lata obiekt nie miał właściciela. Złomiarze i bezdomni pozabierali części metalowe. Zachowały się jednak w zewnętrznych filarach fortu stalowe koła do podnoszenia zwodzonego mostu, kamienne remizy artyleryjskie, mały magazyn amunicyjny oraz schron dla kanonierów.
Dziś muzeum i miejsce spotkań
Obecnie Fort Anioła jest muzeum, obiektem turystycznym i kulturalnym. Odbywają się tu koncerty, wernisaże prac malarskich i fotografii, wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby, porcelany czy bursztynu. Są również spotkania poetów, pokazy walk rycerstwa średniowiecznego, bywają organizowane ogniska, grille i imprezy okolicznościowe, a w Sali Kominkowej jest kawiarnia.
Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem trwa od 15 do 30 minut. W sali nawigacji wyeksponowano zbiór sprzętu nawigacyjnego z okrętów polskich, radzieckich i byłego NRD z lat 1960-90. Są to barografy do pomiaru i rejestracji ciśnienia atmosferycznego, kompasy magnetyczne, zegary okrętowe, sekstanty nawigacyjne do wyznaczania pozycji statku według położenia słońca i gwiazd, wiatromierze, kule żyrokompasów, pojemniki na mapy i wiele innego sprzętu z okrętów. Idąc zwiedzać Fort myślałem że zobaczę liczne eksponaty z demobilu. Wojskowe mundury, broń, stare zdjęcia. No, niestety się zawiodłem.
Jednym z pomieszczeń do zwiedzania jest Sala Wikingów – może najbardziej cieszyć dzieci. Można tu dotykać i przymierzać eksponaty robiąc sobie zdjęcia. Znaczna część eksponatów to są repliki, kopie oryginałów.
Warto wiedzieć
Na stronie internetowej Fortu Anioła jest lakoniczna informacja o historii obiektu a już o Twierdzy Świnoujście nic nie piszą. Nie ma też galerii zdjęć pokazujących eksponaty muzealne. Strona Fortu Anioła ma aktualności z 24 czerwca roku 2019 i nie wiadomo jak obiekt dziś jest otwarty i jakie są zasady zwiedzania w dobie pandemii koronowirusa.
Dodaj komentarz