Świnoujście
Zachodni fort dawnej twierdzy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pierwsze fortyfikacje u ujścia Świny wzniósł na początku XVII wieku dowódca wojsk cesarskich Albrecht von Wallenstein dla obrony przed Duńczykami i Szwedami.
W roku 1746 król pruski Fryderyk II podniósł Świnoujście do rangi portu morskiego. Istniejące fortyfikacje pomogły znacznie w obronie portu przed atakiem Szwedów w roku 1757. Z powodu stałego zagrożenia ze strony Szwecji, w roku 1759 powstał plan rozbudowy fortyfikacji miejskich i był realizowany do czasu wojen napoleońskich w latach 1803-15. W latach 1815-48 umocnienia Świnoujścia składały się ze starych, drewnianych fortów i prowizorycznych stanowisk artyleryjskich.
Dopiero w roku 1846 rząd pruski polecił budowę nowych umocnień, ale nie zdążono rozpocząć prac do wybuchu wojny z Danią w latach 1848-49. W latach 1849-56 powstał pierwszy fort murowany, gdy w roku 1853 Świnoujście stało się garnizonem wojskowym a 10 lat później Twierdzą Morską. Po roku 1871 nastąpiła kolejna modernizacja umocnień. Zostały znacznie powiększone i przystosowane do nowego rodzaju broni. Prace trwały do roku 1881 a w ich trakcie doprowadzono od strony zachodniej linię kolejową. Od roku 1894 Świnoujście miało połączenie telefoniczne z resztą kraju.
W wieku XX
Ostatnią modernizację świnoujskie forty i umocnienia przeszły przed drugą wojną światową; wtedy zamontowano radary. Zbudowano nowoczesną ciężką baterię nadbrzeżną kalibru 280 mm, forteczne baterie przeciwlotnicze, kompleksy bunkrów magazynowych i łączności oraz nowe koszary i stanowiska cumownicze dla okrętów. Port w Świnoujściu stał się największą bazą Kriegsmarine na Bałtyku.
Przed drugą wojną światową w Garnizonie Świnoujście służyło wielu znanych dowódców niemieckiej marynarki. Wspomniano komendanta twierdzy admirała Wilhelma Canarisa, późniejszego szefa Abwehry oraz dowódcę torpedowca Karla Dönitza, późniejszego admirała marynarki wojennej i twórcę broni podwodnej.
W czasie wojny twierdza leżała z dala od działań wojennych. Zagrożeniem dla portu i miasta mogły być tylko alianckie samoloty. Świnoujście zostało zdobyte przez sowietów 5 maja 1945 roku. Piszę uparcie przez sowietów a nie przez Rosjan jak inni. Państwo ZSSR składało się z wielu republik i w wojsku służyli ludzie z wielu narodów.
Od Fortu Anioła do Zachodniego
Twierdza składała się z czterech fortów. Fort II w Warszowie został zniszczony w latach 70. XX wieku. Pozostałe trzy forty można zwiedzać. Są to:
* Fort Zachodni
* Fort Anioła
* Fort Gerharda
Idąc od Fortu Anioła w kierunku Fortu Zachodniego mijamy bramę. To jest typowa brama z podwójnymi wrotami, mogła prowadzić do jakiegoś parku pałacowego dlatego nie robiłem jej zdjęć. Brama zamykała drogę do Zachodniego Zespołu Fortecznego. Wcześniej dzieliła ją fosa z mostem zwodzonym ale została zasypana. Wał ziemny przez który prowadzi droga zachował się. W murach bramy są otwory strzeleckie broni ręcznej.
Dodaj komentarz