Kamień Pomorski
Niebiański koncert organowy w katedrze

Ernest Bogusław de Croy, ostatni po kądzieli książę pomorski, mecenas sztuki, był wielkim miłośnikiem kamieńskiej katedry. Jego fundacją są organy, barokowa ambona, krata otaczająca gotycką chrzcielnicę, lichtarze...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Kamień Pomorski. Niebiański koncert organowy w katedrze
Malowane lub rzeźbione wizerunki rozmaitych instrumentów muzycznych pojawiają się pośród innych elementów dekoracji...
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

My z Bożej łaski Ernest Bogusław Książę de Croy ? postanowiliśmy sobie, że polecimy zbudować nowe organy na nasz koszt dla katedry w Kamieniu?. Tak brzmi fragment aktu fundacyjnego z 1669r., zachowanego w zbiorze dawnych akt parafialnych w Kamieniu Pomorskim.

Na budowę organów przeznaczył książę część sumy, jaką otrzymał od Wielkiego Elektora Brandenburgii Fryderyka Wilhelma za zrzeczenie się na jego rzecz ? 16 listopada 1650 r. ? tytułu księcia i biskupa kamieńskiego. Ekwiwalentem było 100 tysięcy talarów. Portret fundatora organów znajduje się na podchórzu, ?u stóp? instrumentu. Ujęty jest owalną ramą, utworzoną z rzeźbionych liści lauru, podtrzymywaną przez rzeźbione anioły i putta. Na rzeźbionej wstędze widnieje dewiza księcia: ?przeto duchem męstwa umocnij mnie Panie?.

Książęca fundacja

Korespondencja księcia pokazuje jego ogromne, osobiste zaangażowanie. Zadbał m.in. o wykorzystanie dobrych piszczałek ze starych organów katedry, pisząc tak do syndyka Walentego Wintera: w sprawie starych organów zechce pan uważać, aby piszczałki dobrze chronione zostały, ponieważ zamierzamy takowe dobro kościoła według użyteczności i wartości odkupić i oddać je konstruktorowi organów, aby nie musiał wszystkiego materiału z daleka zwozić, lecz w ten sposób swoją pracę bardziej mógł przyspieszyć. Tymże konstruktorem organów został Michael Berigiel ze Stralsundu. Otrzymał ze starego instrumentu 163 piszczałki, 57 funtów cyny i 3 jarzma drewna na sporządzenie nowych. Budowa organów trwała do 1672 r. z udziałem całego zespołu artystów ? snycerza, malarza i stolarza. Wiele elementów kompozycji prospektu organowego powstało 10 lat później. Ustawiono wówczas 11 dużych figur, których autorem był Johann Grundmann z Frankfurtu nad Odrą, położono złocenia, polichromię i drewniane zasłony czyli podchórze. Na ten cel przekazał książę 335 talarów.

Prorocy i pomorski święty

Prospekt organów kamieńskich ma bardzo bogatą, fantazyjną dekorację, którą wykonał mistrz Martin Edelber. W ciętych w drewnie płaskorzeźbionych ornamentach widać ogromne maski, skrzydlate anielskie główki i główki putt, hermy o twarzach męskich i kobiecych, wijące się zwoje wstęg, ozdobionych motywami winnych gron i owoców granatu.Wymowa poszczególnych elementów dekoracji wymaga ich pełnego zrozumienia. Autorem ich symbolicznego przesłania był sam książę Croy. Najwyżej, na samym szczycie stoi figura archanioła Michała z mieczem w ręku symbolizująca boską sprawiedliwość. Nieco niżej, po obu stronach stoją dwa posągi grających proroków: Dawid w koronie, odziany w zbroję trzyma harfę ? jest symbolem chwały narodu, gdyż w psalmach głosi zwycięstwo, po prawej ? Jeremiasz z lirą, w turbanie na głowie, głoszący w trenach żałość i ból zniewolonego ludu, jest symbolem upadku narodu. Zewnętrzne wieże piszczałek wieńczą postacie biskupów w szatach pontyfikalnych, z pastorałami w rękach: po lewej biskup Otton z Bambergu, apostoł Pomorza,  na prawej wieżycy umieszczone zostało symboliczne przedstawienie ostatniego tytularnego, protestanckiego biskupa kamieńskiego ? księcia de Croy.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 21 sierpnia 2014; Aktualizacja 31 sierpnia 2014;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!