Jasienica
Poaugustiański kościół i ruiny klasztoru
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jasienica (dawniej Jasenitz) jest dziś administracyjnie częścią Polic, miejscowości satelitarnej Szczecina, słynącej raczej z ogromnych zakładów chemicznych niż z zabytków. Tym bardziej więc zwraca uwagę gotycki kościół św. Apostołów Piotra i Pawła i przylegające do niego malownicze ruiny klasztoru augustianów.
Zakonników sprowadził tu w 1331 roku książę pomorski Barnim III z rodu Gryfitów. Trudniący się uprawą roli mnisi zmeliorowali podmokłe tereny, zagospodarowali je i przystąpili do budowy swojej siedziby. Przystosowali do swoich potrzeb zbudowany już wcześniej ? w 1299 roku ? drewniany kościół pod wezwaniem św. Krzyża. Tamten jednak nie zachował się do dziś. Nie zachowała się też zbudowana przez zakonników murowana świątynia. Współczesna budowla, choć gotycka, pochodzi z 1725 roku. Ze poprzedniego kościoła zachowała się tylko kaplica.
Po kasacie zakonu augustianów na przyjmującym protestantyzm Pomorzu w roku 1534 XIV-wieczny budynek klasztorny włączono do dóbr książęcych, potem przebudowano na zamek myśliwski. Pod koniec XVII wieku zabudowania popadły w ruinę. I w takim stanie pozostają do dziś.
Warto wiedzieć
Obecna parafia katolicka istnieje tu od 1947 roku.
Dodam, że klasztor w ruinie, to nie jest zwykła ruina – to „trwała ruina”, której kształt został nadany w latach 60. ubiegłego wieku, po rozbiórce górnych kondygnacji.Jest interesująca, zachowała wiele detali architektonicznych, widać założenie krużganków i piwnice w jednej części. Jest poza tym bardzo piękna. I jest zabytkiem. Szkoda, że można dodać tylko 1. foto