Koszyce
Katedra na wschodnich rubieżach
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Katedra św. Elżbiety, patronki miasta budowana była od 1380 roku i, podobnie jak wiele gotyckich świątyń, faktycznie jeszcze nie została ukończona. Jest najdalej na wschód położoną kamienną budowlą w tym stylu.
Jest największym i najpiękniejszym kościołem gotyckim w całym kraju, aktualnie w kolejnym, częściowym remoncie zarówno fragmentu części zewnętrznej, jak i centralnej wnętrza. Można ją jednak zarówno zwiedzać, jak i przychodzić do niej na msze, chociaż daleko nie wszystko cenne i ciekawe można zobaczyć.
Gotyckie rzeźby i ołtarze
W tej pięcionawowej świątyni z transeptem szczególnie piękny jest gotycki ołtarz z lat 1474-77 poświęcony patronce, z rzeźbionymi w drewnie, złoconymi i polichromowanymi figurami w części centralnej oraz 48 malowanymi obrazami na skrzydłach. Gdy jest otwarty, widać tych obrazów tylko 12 ? po 6 na każdym skrzydle. Trudno nie zwrócić uwagi również na pozostałe ołtarze, z których kilka nie jest obecnie zasłoniętych w związku z remontem. Przepiękne są łukowe sklepienia nawy głównej, rzeźbione kamienne kolumny z postaciami świętych, kaplice, imponująca, bogato zdobiona kamiennymi rzeźbami i płaskorzeźbami ambona. Gotyckie podwójne kręcone schody są jednymi z pięciu tego rodzaju w Europie. Niektóre ściany pokrywają freski, w oknach są witraże.
Cenne detale
Ważne miejsce w krypcie katedry zajmuje grobowiec Franciszka II Rakoczego, przywódcy największego antyhabsburskiego powstania w XVIII w. Do cennych detali zaliczany jest również zegar słoneczny z 1477 roku. Także z zewnątrz portale i fasady, pokryte są kamiennymi rzeźbami i freskami. Katedra przypomina pod tym względem najsławniejsze i najcenniejsze kamienne gotyckie świątynie Europy zachodniej, zwłaszcza francuskie i niemieckie.
Współczesne polonika
Większość rzeźb i fresków zewnętrznych jak i wewnątrz jest dziełem koszyckiego mistrza Stefana, który wykonał je w XV wieku. Na zewnętrznej, wschodniej ścianie katedry znajduje się kamienna tablica informująca, że w latach 1986 ? 1992 świątynię i zakrystię odnawiali polscy konserwatorzy z Pracowni Konserwacji Zabytków we Wrocławiu.
Dodaj komentarz