Chaves
Klucz do królestwa Portugalii

Brzegi rzeki Tamega, od której cała północna kraina wzięła nazwę, spina szesnastoprzęsłowy kamienny most. Około setnego roku naszej ery, za panowania cesarza Trajana wybudowali go Rzymianie, założyciele miasta u ciepłych źródeł.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Ochremiak
Chaves. Klucz do królestwa Portugalii
Naturalne, gorące źródła, które skłoniły Rzymian do osiedlenia się właśnie tutaj, są jednymi z najcieplejszych w Europie, temperatura wody wypływającej z ziemi ma 73 stopnie C.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Nazwę miasta Chaves możemy przetłumaczyć jako ?klucze?. Klucze znajdują się w jego herbie. To klucze do królestwa Portugalii, którego północnej granicy broniła kiedyś potężna twierdza.

Dziś w centrum miasta, na wysokiej skarpie i na skraju starówki stoi tylko potężna wieża, pozostałość zamczyska. Po drodze na szczyt, na kolejnych piętrach oglądamy ekspozycję zbiorów muzeum wojska. Z wieży zobaczymy malowniczą panoramę miasta, z kościołami Matis z przepiękną romańską fasadą i barokowy Misericordia, wewnątrz ozdobiony biało-błękitnymi kafelkami azulejos. Zwyczaj wykładania ścian ceramicznymi płytkami przynieśli do Portugalii i Hiszpanii Maurowie. W Portugalii przyjął się on tak bardzo, że już od pięciuset lat ten kraj jest największym producentem kafelków, zarówno pod względem ilości, jak i różnorodności. Ceramiczne dekoracje zobaczymy na ścianach domów, także współczesnych, we wnętrzach kościołów, na dworcach kolejowych, w urzędach, restauracjach, jednym słowem ? wszędzie.

Brzegi rzeki Tamega, od której cała północna kraina wzięła nazwę, spina szesnastoprzęsłowy kamienny most. Około setnego roku naszej ery, za panowania cesarza Trajana wybudowali go Rzymianie, założyciele miasta u ciepłych źródeł. Wtedy ta miejscowość nazywała się Aqua Flaviae. Na moście stoją dwa kamienie milowe. Wykute na nich inskrypcje upamiętniają pochodzących z najbliższej okolicy fundatorów mostu. To jednak tylko repliki. Prawdziwe zobaczymy w znajdującym się nieopodal wieży muzeum.

Naturalne, gorące źródła, które skłoniły Rzymian do osiedlenia się właśnie tutaj, są jednymi z najcieplejszych w Europie, temperatura wody wypływającej z ziemi ma 73 stopnie C. Zbudowane wokół nich sanatorium przyciąga kuracjuszy. Tutejsze wody, stosowane i wewnętrznie i zewnętrznie, leczą bowiem reumatyzm nadciśnienie i choroby nerek. Nie można z nich jednak korzystać bez zalecenia lekarza. Konsultacja kosztuje 30 euro, a zabiegi, z listy liczącej ponad 20 pozycji, od 2 do 20 euro.

Nad miastem góruje potężna cytadela. Jej murów bronią starodawne działa, ale bramy są otwarte dla bogatych gości. To pousada, czyli jeden z sieci państwowych hoteli, zlokalizowanych w zabytkowych budowlach, wystrojem i kuchnią nawiązujących do tradycji regionu. To oryginalny portugalski pomysł, który pozwala z jednej strony na utrzymanie w dobrej kondycji licznych obiektów historycznych ? zamków, dworów, klasztorów, a z drugiej przyciąga turystów do ciekawych miejsc, oddalonych często od typowych tras. Pousady znajdziemy w całej Portugalii, niestety, hotele tej sieci są niezbyt tanie.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!