Greifswald
Książęce dary w muzeum pomorskim
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Darowizny książąt pomorskich dla uniwersytetu znajdują się obecnie w Pommersches Landesmuseum (Pomorskie Muzeum Krajowe) w miasteczku Greifswald w północnych Niemczech.
Pierścień z ok. 1620 r., który książę Bogusław XIV ofiarował uniwersytetowi, emaliowane złoto z szafirem, na nim znajduje się herb wielopolowy Pomorza. To osobisty pierścień księcia na kciuk. Raz na cztery lata jest używany jest przez nowego rektora na jego inauguracji. Strój rektorski ceremonialny z 1619 r. ufundował uniwersytetowi i sfinansował książę Filip Juliusz. Wykonany przez Heinricha Möllera, z czerwonego jedwabnego aksamitu haftowanego złotem i srebrem w formie peleryny, której koło ma średnicę 158 cm. Po dwa duże i małe berła rektorskie. Nie są całkowicie oryginalne z czasu ich powstania w latach 1456/1459. Noszą ślady licznych restauracji. Duże berła nosiły inskrypcje imienne papieża Kaliksta III, biskupa kamieńskiego, księcia Warcisława IX i Heinricha Rubenowa. Wykonane ze srebra, z pozłacanymi głowicami mają długość 112 i 87 cm.
Namalowany w 1856 roku przez Otto Heydena (studenta i profesora uczelni) olejny obraz o monumentalnych wymiarach 303 x 376 cm przedstawia scenę wręczenia berła pierwszemu rektorowi uniwersytetu przez księcia Warcisława IX . Scena umiejscowiona jest w katedrze św. Mikołaja. Gobelin Croya tzw. opona Croya z 1554 r. wykonany na zamówienie księcia wołogojskiego Filipa I w warsztacie tkackim mistrza Petera Heymansa w Szczecinie, podarowany został uniwersytetowi przez księcia Ernesta Bogusława von Croy zapisem w jego testamencie z 1681 r. Ma wymiary 680 x 432 cm i eksponowany jest obecnie w przyciemnionej kamerze muzealnej.
To młode muzeum. Otworzyło swoje podwoje galerią malarstwa w 2000 r. Pachnie jeszcze świeżością. Przestronne, jasne o białych wnętrzach, łączy stare budynki historyczne łącznikami ze szkła i stali. To bardzo udana aranżacja architektoniczna.
Warto wiedzieć
Muzeum prezentuje wystawy tematyczne od archeologicznych reliktów, przez historię regionu z jego wytworami kultury materialnej i galerię malarstwa, która mieści się w klasycystycznych pomieszczeniach szkoły miejskiej, włączonych do obiektu. Muzeum szczyci się posiadaniem 7 obrazów, pochodzącego z Greifswaldu malarza okresu romantyzmu, Caspara Davida Friedricha, twórcy dzieł uwieczniających plenery Pomorza i Rugii. Jego szkice i obrazy z ruinami klasztoru w Edenie przyczyniły się w znacznym stopniu do ich ochrony.
Dodaj komentarz