Kalisz
Las Winiarski: na dydaktycznej ścieżce

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz gospodarują lasami i prowadzą zajęcia w Leśnym Centrum Edukacji Leśnej „Las Winiarski”. Dzielą się tam wiedzą na temat lasu.
Zajęcia prowadzą w specjalnej sali i na ścieżce dydaktycznej w pobliskim lesie. Sala znajduje się w leśniczówce i pomieści do 30 osób. Wyposażona jest w sprzęt multimedialny i gabloty pokazujące sosnę zwyczajną, szkodniki sosny, szyszki drzew, nasiona i owoce drzew i krzewów, chrząszcze, motyle dzienne i nocne, przekroje glebowe. Obok jest obszar o powierzchni 2 ha gdzie jest wiata, ruszt na grilla, miejsce na ognisko. Są i instalacje dydaktyczne.
W pobliżu jest las w Winiarach który zajmuje obszar około 220 ha. Wytyczono w nim ścieżkę przyrodniczo-leśną „Winiary” o długości ok. 3 km. Przy niej ustawiono 34 tablice edukacyjne. Informują one jak długo śpią ptaki, jak odróżnić gatunki drzew,co zagraża lasom, jakie prace wykonują leśnicy wiosną czy w innej porze roku. Na terenie lasu jest też ścieżka rowerowa o długości 4 km.
W lesie Winiary organizowane są biegi
Jednostka Wojskowa Formoza to siły specjalne z Gdyni. Organizuje ona w Lesie Winiarskim bieg z przeszkodami – Formoza Challenge. Celem biegu jest promocja miasta Kalisza, J.W. Formoza i wszystkich jednostek specjalnych Wojska Polskiego, promocja wartości patriotycznych. Impreza sportowa łączy bieg terenowy z ekstremalnymi przeszkodami. Tor odpowiada poziomem trudności torom szkoleniowym dla żołnierzy jednostek specjalnych. Na trasie 6 km rozstawiano minimum 25 przeszkód o różnym stopniu trudności. Zawodnicy muszą pokonać wszystkie przeszkody. Rozgrywane są też inne biegi o mniejszym stopniu trudności.
Czego dowiedziałem się o lasach
W roku 2015 powierzchnia lasów w Polsce zajmowała około 29 proc. powierzchni kraju czyli ok. 9 mln ha. Większość to lasy państwowe. Polskie lasy są bogate w rośliny, grzyby, jagody i zwierzęta co pewnie każdy zauważył. W lasach żyje 65 proc. gatunków zwierząt. Z powodu rozwoju rolnictwa lasy rosną na słabych glebach. Ponad 55 procent powierzchni porastają bory. Bór to las, w którym zdecydowana większość jest drzew iglastych. Na terenach nizinnych i wyżynnych głównie sosna. Na pozostałym obszarze są lasy mieszane. W górach rośnie świerk i buk. Przewaga sosny jest związana z dużym zapotrzebowaniem na drewno w przeszłości.
Jednak lasy monokulturowe okazały się mało odporne na czynniki klimatyczne i działalność szkodników. Dlatego systematycznie leśnicy zwiększają udział różnych gatunków drzew. Przystosowują skład drzewostanu do naturalnego środowiska. Coraz częściej w lasach liściastych występują dęby, jesiony, klony, jawory, brzozy, buki, olchy, graby, lipy i wierzby.
Najczęściej spotykany wiek drzew w lesie to od 40 do 80 lat. Leśnicy robią wycinki drzew dojrzałych i czasem trudno jest poznać las po dłuższej nieobecności. Co roku sadzą 500 mln nowych drzew, w co trudno uwierzyć. Ale tak podaje strona urzędowa gov. Leśnicy chronią lasy przed skutkami klęsk żywiołowych, plagami owadów zastawiając różne pułapki, przed chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczaniem lasu oraz przed kłusownictwem.
Dodaj komentarz