Łodź
Tematy na Piotrkowskiej

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
We fraszce To największą Łodzi troską aby Łódź całą – zmieścić na Piotrkowską Jan Sztaudynger celnie określił to, co dzieje się na Piotrkowskiej. Pomysły, projekty, programy – wszystko zaczyna się na tej ulicy, jakby kontynuując jej XIX-wieczną prosperity. Wszędzie dobrze, byle na Piotrkowskiej.
Przed posesją 30/32 stoi jeden z Pomników Wielkich Łodzian przedstawiający łódzkich fabrykantów Karola Wilhelma Scheiblera, Izraela Poznańskiego i Henryka Grohmana (postać stojąca) i – jak na ironię – ten pomnik, stolik trzech wielkich włókienniczego zagłębia stanął przed ikoną handlu lat 70. ubiegłego wieku – pedeciakiem Magda.
Galeria Wielkich Łodzian
Ten pomnik należy do cyklu Galeria Wielkich Łodzian, na którą składają się mini-pomniki postaci charakterystycznych dla Łodzi, a przewodzi cyklowi słynna Ławeczka Tuwima przed Urzędem Miasta Łodzi (Piotrkowska nr 104). Przed piękną, secesyjną kamienicą przy Piotrkowskiej 37 umiejscowiony jest pomnik Lampiarza. Stanął przed witryną dawnego luksusowego sklepu American Diamant Palace, którą po raz pierwszy w Łodzi – w 1906 r. rozświetliło światło elektryczne. Lampiarz upamiętnia stulecie łódzkiej elektryczności. W Galerii stanęły również: Fotel Jaracza przed kamienicą Bechtolda (Piotrkowska nr 152), Kufer Reymonta przed pałacem Juliusza Kindemanna (Piotrkowska nr 137/139), pałacem słynącym z mozaiki na fasadzie, przedstawiającej handel bawełną, a przed kamienicą nr 78 ? domem lat dziecięcych Artura Rubinsteina – Fortepian Rubinsteina.
Fontanny dla Łodzi
Obok stolika fabrykantów przed PDT Magda usytuowany jest uliczny zdrój z wodą do picia. Następne znajdziemy przed pasażem Rubinsteina i na skrzyżowaniu z przecznicą Roosevelta i na pasażu Schillera. Cztery zdroje to efekt programu Fontanny dla Łodzi z 2009 r. Wszystkie mają stałe elementy kompozycji: kolumnę z misą i postacie dzieci i ryb. Są śliczne. Na kamienicy numer 54 (niewyremontowanej) zauważyłam szyld „wędrująca witryna”. To tytuł interesującego projektu polegającego na prezentacji w witrynach pustych lokali prac artystów, wykorzystaniu okien wystaw jako galerii sztuki. Takich witryn przy Piotrkowskiej jest wiele. Pomysł doskonały.
Łodzianie Przełomu Tysiącleci
Odnowiona w ostatnim czasie (również w 2014 r.) nawierzchnia deptaku, na odcinku między skrzyżowaniami z ulicami Struga/Tuwima i Zamenhofa/Nawrot, pokryta została imiennymi kostkami (w sumie 16 tys. 890 sztuk), które tworzą Pomnik Łodzian. Składają się na niego trzy pomniki, położone w różnym okresie: w latach 2000-03 ułożono Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci z 13 tys. 454 kostek, a w 2014 r. 3 tys. 46 kostek złożyło się na Pomnik Łodzian Nowego Millenium oraz – upamiętniający ważne dla historii i teraźniejszości miasta osoby i instytucje – Pomnik Łódzkiej Tożsamości na 390 kostkach. Po pomniku się chodzi i jeździ.
No fajnie, ale czy na tej Piotrkowskiej jest jeszcze coś oprócz pomników?
Byłam na Piotrkowskiej rok temu. Deszcz padał, znaczna częśc nawierzchni była zerwana – żadnej tam alei gwiazd. A pomniki to chyba pochowali, bo na pewno nie było ich tam aż tyle!