Łódź
Inne oblicze Piotrkowskiej

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Łódzka Trasa W-Z, której częścią są Aleje Piłsudskiego/Mickiewicza biegnie po historycznej ulicy Głównej, którą w XIX w. przewożono transportem konnym surowce do fabryk.
Budowa trzypasmowej trasy w latach 70. XX wieku wycięła kilkadziesiąt starych kamienic, a skrzyżowanie pochłonęło numery posesji na Piotrkowskiej ? po stronie wschodniej od 154 do 162, po stronie zachodniej od 155 do 163.
Co widać ze skrzyżowania?
Wysokie zabudowania ?łódzkiego Manhattanu? czyli Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Pod budowę tej dzielnicy wyburzono niemal cały kwartał do przecznicy ul. Wigury. Przeciwko niszczeniu historycznej zabudowy Łodzi zespół łódzkich architektów i plastyków zorganizował 7 maja 1981 r. happening nadając jednej z niewielu ocalałych kamienic przy Piotrkowskiej 164 tytuł ?Pomnik kamienicy?. Pomnik zadedykowany został ?wszystkim wyburzonym dotąd łódzkim kamienicom i tym, które zostaną wyburzone w przyszłości?. Tablica Pomnika wmurowana w posadzkę w bramie budynku miała pozostać, gdy kamienicy już nie będzie. Dwa najwyższe mieszkalne wieżowce łódzkie mierzące po 78 m mają tutaj swój adres: Al. Piłsudskiego 7 i ul. Piotrkowska 182. Oprócz budynków ŚDM wznoszą się firmowe biurowce.
Tu nie ma szyku
Wydawać by się mogło, że ten odcinek Piotrkowskiej jest nieciekawy. Środkiem jeździ tramwaj, trwa normalny ruch samochodowy, auta parkują przy krawężnikach? widać dużo ubytków w starej zabudowie, samotne kamieniczki, pseudo-skwerki i brzydkie plomby mieszkalne. Nie ma szyku. I co jest charakterystyczne, to stojące bezpośrednio przy ulicy zabudowania fabryczne. Na tym, południowym odcinku Piotrkowskiej można jednak ujrzeć prawdziwe perły architektury ? rezydencjalnej i fabrycznej.
Pałace dla maszyn, pałace dla ludzi
Piotrkowska 179 to pałac Ewalda Kerna ? właściciela fabryki mechanicznych krosien i odlewni żelaza ? przykład pełnej wdzięku rezydencji fabrykanckiej z fasadą o neorenesansowo-empirowej formie.Dawny kompleks fabryczny Józefa Johna, największego producenta maszyn włókienniczych i elementów metalowych zajmuje posesje nr 217-221, z eklektyczną rezydencją z lat 80. XIX w. Największy kompleks, najciekawszych historycznie zabudowań znajduje się po obu stronach Piotrkowskiej w kwartałach od przecznic Brzeźna/Radwańska do placu Władysława Reymonta. Posesja nr 234/236 na rogu Brzeźnej i Piotrkowskiej to pałac Karola Augusta Haertinga, właściciela farbiarni i wykańczalni tkanin. Rezydencja została zaprojektowana przez łódzkiego architekta Franciszka Chełmińskiego (warto to nazwisko zapamiętać, gdyż Chełmiński zaprojektował w Łodzi wiele domów, cerkwie, bramy fabryczne, m.in. pałac Kerna, kamienicę ?Pod Gutenbergiem?). Fasadę pałacu Haertinga charakteryzuje neobarokowy przepych. Jest wspaniale odrestaurowany.
Dodaj komentarz