Kalisz
Mała elektrownia wodna w środku miasta
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Mała elektrownia wodna w środku miasta? Tak, działa od 1992 roku, a prąd, jaki produkuje, wystarcza do zasilenia w energię elektryczną 150 gospodarstw domowych.
Wytwarzając taką ilość energii z wody unika się produkcji 341 ton emisji CO2 i 4 ton emisji równoważnej SO2 w skali roku. Tak czytam na stronie przedsiębiorstwa. Firma Małe Elektrownie Wodne Władysław Malicki jest przedsięwzięciem rodzinnym, od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku zajmuje się produkcją i sprzedażą energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Kaliska elektrownia ma moc 65 kW i produkuje 270 Mwh prądu rocznie.
Od młyna do elektrowni
Siłę wody rzeki Prosny wykorzystywano tu od wieków. Najpierw był tu młyn, który w 1822 r. kupili miejscowi przedsiębiorcy, bracia Repphanowie i przekształcili go w zakład sukienniczy z foluszem. W XIX wieku z powodu częstych powodzi Prosna została uregulowana, stworzono na niej system śluz i jazów, do którego włączono też, nazywaną Jazem Kazimierzowskim, tamę przy foluszu. Na początku XX wieku miasto Kalisz kupiło stojące nad Prosną obiekty i uruchomiło w nich w 1922 r. małą elektrownię wodną oraz łaźnie miejskie. Mimo że elektrownia produkowała prąd nie tylko z wody ale i za pomocą silników Diesla, nie zaspokajała potrzeb miasta. Zamknięto ją w 1932 r. po uruchomieniu nowej siłowni miejskiej w Piwonicach. Łaźnia działała do lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.
Warto wiedzieć
Dziś w zabytkowym i odnowionym budynku po foluszu mieści się Dom Muzyka oraz siedziba Filharmonii Kaliskiej. Obecny budynek elektrowni zbudowano w latach 90 na dawnych fundamentach.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- także o tej elektrowni w naszym portalu
Do jednego z pierwszych budynków przy Alei Wolności można zaliczyć folusz .
Stał on przy ówczesnej ulicy Józefiny . Był tam wtedy młyn .
W 1817 roku obiekt ten dostali od miasta bracia Repphanowie .
Budynek zaadaptowali w roku 1822 na zakład włókienniczy zajmujący się obróbką sukna – folowaniem .
Stąd nazwa zabudowań FOLUSZ .
W okresie dwudziestolecia międzywojennego w budynku folusza umiejscowiono elektrownię miejską , a po jej likwidacji łaźnie publiczną , działającą tu do lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia . Obecna siłownia wodna , nawiązuje do tradycji związanych z zagospodarowaniem nurtu Prosny . Natomiast w uznanym za zabytkowy i odnowionym foluszu mieści się Dom Muzyka oraz siedziba Filharmonii Kaliskiej .