Ostrołęka
Mauzoleum poległych w bitwie

Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką zbudowano dla uczczenia setnej rocznicy starcia. Stanęło ono w miejscu otoczonego fosą obszaru, gdzie w trakcie batalii znajdowały się fortyfikacje generała Józefa Bema.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Stanisław Błachnio
Ostrołęka. Mauzoleum poległych w bitwie
W 2010 r. dzięki funduszom unijnym i marszałkowskim obiekt odbudowano i dwa lata później udostępniono zwiedzającym. Dziś prezentuje się naprawdę imponująco.
 • Ostrołęka. Mauzoleum poległych w bitwie
 • Ostrołęka. Mauzoleum poległych w bitwie
 • Ostrołęka. Mauzoleum poległych w bitwie
 • Ostrołęka. Mauzoleum poległych w bitwie
 • Ostrołęka. Mauzoleum poległych w bitwie
 • Ostrołęka. Mauzoleum poległych w bitwie
 • Ostrołęka. Mauzoleum poległych w bitwie
 • Ostrołęka. Mauzoleum poległych w bitwie
 • Ostrołęka. Mauzoleum poległych w bitwie

Kto wjeżdża do Ostrołęki od strony Warszawy, po lewej zobaczy monumentalny budynek usytuowany wśród zieleni. Coś jakby mauzoleum. Chwila zastanowienia… Jest! Bitwa pod Ostrołęką. Jedna z ważniejszych batalii powstania listopadowego. Przegrana, niestety.

Batalia miała miejsce 26 maja 1831 r.  Wojska powstańcze, dowodzone przez naczelnego wodza generała Jana Skrzyneckiego, starły się z armią rosyjską feldmarszałka Iwana Dybicza. Bitwa przegrana, bo w jej wyniku powstańcy ponieśli poważne straty (prawie 2 tys. poległych i 4 tys. rannych). Polegli m.in. generałowie Ludwik Kicki i Henryk Kamieński. Straty Rosjan były tylko nieco mniejsze. Jednak w efekcie tej batalii armia polska straciła inicjatywę i przeszła do defensywy. Bitwa pod Ostrołęką była zatem punktem zwrotnym w całej wojnie. Efektownym jej epizodem była szarża baterii lekkokonnej podpułkownika Józefa Bema.

W stulecie

Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką zbudowano dla uczczenia setnej rocznicy starcia. Stanęło ono w miejscu otoczonego fosą obszaru, gdzie w trakcie batalii znajdowały się fortyfikacje generała Józefa Bema. Później, w latach 80. XIX w. Rosjanie zbudowali w tym miejscu fort, będący częścią systemu nadnarewskich twierdz.

Konkurs na projekt mauzoleum wygrali  Romuald Zerycha i Borys Zinserling. Nie udało się jednak zdążyć zdążyć na czas z budową, w rocznicę bitwy gotowe były jedynie fundamenty, krypta oraz elementy konstrukcji nośnej. Mimo to do  krypty przeniesiono szczątki powstańców z kościoła parafialnego. Prace trwały w kolejnych latach aż przerwała je wojna, w czasie której budynek ucierpiał w sposób znaczny.

Do sprawy powrócono w  1961 roku, potem w 1980.  Powoływano komitety, którym powierzano dokończenie budowy mauzoleum. Uporządkowano tereny wokół fortu ale budowa nie posunęła się wcale. Budynek ulegał dewastacji.

Efektowne dziś

Wreszcie w 2010 r. dzięki funduszom unijnym i marszałkowskim obiekt odbudowano i dwa lata później udostępniono zwiedzającym. Dziś prezentuje się naprawdę imponująco. I jest jedynym tego rodzaju upamiętnieniem poświęconym poległym w czasie powstania listopadowego.

W centralnej sali mauzoleum znajduje się sarkofag, w którym spoczęły prochy powstańców. W podziemiu zorganizowano nowoczesne, multimedialne wystawy opowiadające o bitwie, historii carskiej fortyfikacji oraz perypetii związanych z budową pomnika. Osią ekspozycji jest wizualizacja obrazu Karola Malankiewicza, uczestnika bitwy, pokazująca sceny z walk. Samo płótno można zobaczyć w Muzeum Kultury Kurpiowskiej przy rynku, czyli  placu gen. Józefa Bema. Mauzoleum jest jego filią. Ciekawa jest kolekcja ołowianych żołnierzyków, depozyt Marka Axentowicza. Na terenie fortu ustawiono repliki dział z czasów Królestwa Kongresowego. Można wyjść też na taras, by rzucić okiem na otoczony fosą teren fortu i panoramę miasta. Ładne miejsce.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 23 czerwca 2021; Aktualizacja 7 sierpnia 2021;
 

Komentarze: 1

  dana, 15 lipca 2021 @ 21:30

  A na ostrołęckim rynku stoi pomnik Bema.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!