Lidzbark Warmiński
Miasto wokół biskupiego zamku

Zachował się tu średniowieczny układ miasta, duże fragmenty gotyckich murów miejskich z XV w. z czterokondygnacyjną Wysoką Bramą z dwiema wieżami z 1352 roku. Sporo kamieniczek oraz kilka starszych świątyń.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Lidzbark Warmiński. Miasto wokół biskupiego zamku
Czasami największej świetności miasta była jego przynależność do państwa polskiego. Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej w 1795 r. oraz likwidacji w Lidzbarku biskupstwa, zaczęło podupadać.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Przeniesienie do Lidzbarka w 1350 r. siedziby biskupstwa warmińskiego przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta. Wówczas to otoczono je murami obronnymi z trzema bramami, powstały domy mieszczańskie, szpitale, szkoła dworska, młyn, cegielnia.

Lidzbark Warmiński rozwijał się, rosło rzemiosło i handel. Czasami największej świetności miasta była jego przynależność do państwa polskiego. Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej w 1795 r. oraz likwidacji w Lidzbarku biskupstwa, zaczęło podupadać. Nie bez znaczenia były także wojny: napoleońska oraz I i II światowe. O ogromnych zniszczeniach podczas drugiej już wspomniałem w poprzednim artykule. Zachował się jednak średniowieczny układ miasta, duże fragmenty gotyckich murów miejskich z XV w. z czterokondygnacyjną Wysoką Brama z dwiema wieżami z 1352 roku. Sporo kamieniczek, głównie z XIX w. oraz kilka starszych świątyń.

Kościół św. św. Piotra i Pawła

Nad miastem, obok zamku, góruje gotycki kościół św. św. Piotra i Pawła zbudowany w XIV w. W 1497 r. padł on pastwą pożaru, ale został odbudowany. Ponownie klęska ta dotknęła świątynię – tylko górną część wieży – w 1698 r., po której otrzymała ona barokową wieżyczkę. Przebudów, zwłaszcza wnętrz tego trzynawowego kościoła, było kilka. Jego neogotyckie wyposażenie pochodzi z przełomu XIX i XX w., a ołtarz główny z lat 1912-15. Do detali starszych należy granitowa gotycka chrzcielnica, rzeźba św. Anny Samotrzeciej z końca XV w., renesansowe płyty nagrobne w posadzce, epitafium ufundowane dla matki przez Jana Dantyszka, dwa barokowe ołtarze z XVII w. oraz rokokowa balustrada z rzeźbami aniołów z XVIII w. Plac kościelny otoczony jest przez mur z barokową bramą, a do zespołu kościelnego należy także klasztor z przełomu XVIII i XIX w. oraz klasycystyczna plebania.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Ciekawym zabytkiem jest barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowany jako założenie pielgrzymkowe. Stanął on na miejscu krzyża jako wotum za łagodny przebieg epidemii dżumy. Świątynię tę konsekrował bp. Ignacy Krasicki. Do naszych czasów zachowało się wyposażenie wnętrza tej świątyni z końca XVIII w. wykonane w miejscowym warsztacie. Z muru z kaplicami otaczającego pierwotnie kościół zachowały się tylko fragmenty. Obecnie jest to kościół greckokatolicki. Natomiast wyznawcom prawosławia służy cerkiew, wcześniej neoromański, drewniany kościół ewangelicki z dwiema wieżami z lat 1821-23.

Warto wiedzieć

* Z zamkiem i miastem związana jest legenda o duchu zamku – zbrodniarzu niefortunnie ułaskawionym w średniowieczu przez biskupa. Skazaniec oślepł, gdy po uwolnieniu z lochu spojrzał na słońce. I od tamtej pory po zamku niekiedy poruszają się w nocy dwa ogniki – oczy skazańca.
* W sierpniu w mieście odbywają się  Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. Organizowana jest cykliczna impreza Śpiewajmy Poezję.

Poczytaj więcej o okolicy:

 

Komentarze: 3

  xman, 23 sierpnia 2012 @ 22:20

  Kościół greckokatolicki a nie grekokatolicki

  redakcja, 24 sierpnia 2012 @ 19:27

  Raz jeszcze dziękujemy za wnikliwą lekturę zwrócenie uwagi na błąd, a po rozwinięcie tematu odsyłamy zainteresowanych do wyjaśnienia pod tekstem o Reszlu:
  http://www.krajoznawcy.info.pl/warminskie-miasteczko-pelne-zabytkow-16725

  barbara.g, 24 sierpnia 2012 @ 19:52

  Czy kolega „xman” ma tylko tyle do powiedzenia? Najłatwiej jest krytykować i czepiać się spraw mało istotnych. Nie myli się tylko ten, kto NIC nie robi.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij