Möhra
Rodowa siedziba Marcina Lutra

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jadąc w stronę Eisenach od południa drogą nr 19 zobaczyłam drogowskaz: Möhra Lutherstammort. To znaczy Möhra, miejscowość, z której pochodzi Marcin Luter.
Sam reformator urodził się w Eisleben w Saksonii, dzieciństwo spędził w Mansfeld. Dlaczego więc tu? Otóż z miejscowości Möhra, położonej około 15 km na południe od Eisenach i zamku Wartburg, wywodzili się jego przodkowie. Tu w 1459 r. urodził się jego ojciec Hans, tu mieszkał przez pewien czas z żoną Małgorzatą z domu Lindemann, tu urodził się starszy, o nieznanym imieniu, brat Marcina.
Chłopskie korzenie
Miejscowość ma dawne korzenie, notowana jest po raz pierwszy w 1257 r. W XV i XVI wieku rodzina Luder ? nazwisko Luther przyjął dopiero Marcin w 1512 r. ? posiadała aż pięć gospodarstw w Möhra i była jedną z dawnych i bogatych rodzin chłopskich. Ponoć historia okolicy zna także jakiegoś rycerza Wigand von Lüder, ale sam reformator, opowiadając o sobie, odwoływał się zawsze do chłopskich korzeni.
Dlaczego wyjechali?
Co spowodowało, że Hans, z małym synem i ciężarną żoną w 1483 r. opuścił rodzinną wioskę? Na to znalazłam dwa wytłumaczenia. Bardziej prawdopodobne jest takie, że skoro tutejsza tradycja nakazywała chłopom w Turyngii przekazywanie całego majątku najmłodszemu synowi, najstarszy musiał ruszyć w świat i gdzie indziej szukać szczęścia i pieniędzy. Bardziej romantyczne uzasadnienie, pozostające jednak na pograniczu legendy mówi o tym, że Hans w jakimś sporze zabił sąsiada i musiał uciekać za granicę ? do Saksonii. To były wtedy odrębne państwa. Faktem jest, że rodzina przez Eisleben trafiła do Mansfeld, gdzie przedsiębiorczy Hans Luder zajął się górnictwem i dorobił nawet słusznego majątku.
Kościół pod wezwaniem
Marcin odwiedził miejscowość przodków tylko raz ? 3 i 4 maja 1521 roku, gdy wracał z sejmu w Wormacji, gdzie otrzymał zakaz rozpowszechniania swych poglądów? To było tuż przed porwaniem i uwięzieniem na zamku Wartburg (o nim napiszę osobno). Wygłosił wtedy kazanie na placu wiejskim i ponoć dziwił się, że większość mieszkańców okolicy nosi jego rodowe nazwisko? Mała kaplica, która wtedy znajdowała się na wzgórzu została wkrótce rozbudowana i w 1560 r. stała się kościołem Marcina Lutra. Stoi on do dziś. Warto wejść do środka i zwrócić uwagę na malowany strop i empory.
Z Biblią w ręce
Przed kościołem, przy głównym wioskowym placu, dziś Lutherplatz, stoi pomnik Marcina Lutra w pełnej postaci z obowiązkową biblią w ręce. Na cokole trzy sceny z życia reformatora: opublikowanie tez, uprowadzenie i tłumaczenie Biblii na zamku Wartburg. Pomnik odsłonięto go z wielką pompą w 1861 roku, uroczystościom towarzyszyły występy licznych chórów i orkiestr wojskowych. W czasie II wojny opór miejscowych mieszkańców uratował monument od przetopienia na armaty? Odnowiono go w 1991 r.
Dom z pruskiego muru
Przy tym samym placu stoi dom, uznawany za rodową siedzibę Ludrów. Ten jednak, w którym urodził się ojciec Marcina już nie istnieje. Obecny pochodzi z początków XVII wieku i został zbudowany na fundamentach wcześniejszego, zniszczonego pożarem. Zresztą w Möhra było kilka domów należących do tej rodziny, ale zakłada się, że ten właściwy musiał znajdować się w pobliżu kościoła. Wnętrza się nie zwiedza, dom oznacza jedynie stosowna tablica. W siedzibie gminy natomiast urządzono Lutherzimmer, izbę pamięci, bardzo skromniutką, bo i skąd brać eksponaty? Gdyby ktoś chciał zajrzeć, trzeba poprosić o jej otwarcie w kawiarnio-piekarni na parterze.
Warto wiedzieć
W sumie miejscowość maleńka, na uboczu. Zaglądają tu jednak niemieckie emeryckie i szkolne wycieczki. Żeby tam jechać specjalnie, to bez przesady, ale można zatrzymać się po drodze.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- o roku Lutra na stronach niemieckiej Centrali Turystyki (DZT)
- witryna poświęcona rocznicowym obchodom
Dodaj komentarz