Magistrala Izerska
Na bieżkach, po śladzie, przez las

Autorka: Anna Ochremiak
Czesi biegają na nartach. Przez cała zimę, szczególnie w weekendy, ale jest też sporo ludzi i w dzień powszedni. Biegają młodzi, biegają sportowcy, biegają rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami. Zadziwiający to widok.
fot: Anna Ochremiak
Magistrala Izerska. Na bieżkach, po śladzie, przez las
Na skrzyżowaniach szlaków i w miejscach startowych (są tam duże parkingi) znajdziemy tablice informujące o przebiegu tras i o odległościach dzielących poszczególne punkty na szlakach.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

115 kilometrów tras biegowych. Doskonale przygotowane, wyrównane ratrakami, z pozakładanym śladem: Magistrala Izerska ? To naprawdę imponuje. Ale jeszcze bardziej imponuje to, że jest dla kogo się tak wysilać.

Bo Czesi biegają na nartach. Przez cała zimę, szczególnie w weekendy, ale jest też sporo ludzi i w dzień powszedni. Biegają młodzi, biegają sportowcy, biegają rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami. Zadziwiający to widok. W takim na przykład Bedřichowie, choć jest tam niewielki ośrodek narciarski, w weekendowe poranki więcej osób wyjmuje z bagażników biegówki, niż zjazdówki.

Są trasy, jest zaplecze

Trasy dla biegaczy zaczynają się w podgórskich miejscowościach na północ od LibercaJablonca. Magistrala ma 8 podstawowych punktów wyjściowych ? dwa w miejscowości Bedřichov, na Jizerce, na Smědavě, w miejscowościach Josefův důl, Hrabětice, Albrechtice i Jablonec nad Nisou – Břízky. We wszystkich tych punktach, a także w oddalonych nieco Jabloncu, Libercu czy znanym z konkursów skoków Harrachowie bez kłopotu wypożyczymy potrzebny sprzęt.

Pełno na trasach, pełno w schroniskach

Na skrzyżowaniach szlaków i w miejscach startowych (są tam duże parkingi) znajdziemy tablice informujące o przebiegu tras i o odległościach dzielących poszczególne punkty na szlakach.  Foldery z mapkami magistrali znajdziemy w punktach informacji turystycznej. Jedyny kłopot, że we wszystkich chatach i schroniskach na trasach, straszny tłok.

Warto wiedzieć

Od 1968 roku na Magistrali organizowane są zawody Jizerská Padesatká (Izerska Pięćdziesiatka) jedna z największych masowych imprez na nartach biegowych w naszej części Europy.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 17 września 2009; Aktualizacja 5 października 2018;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij