Wersal
Na królewskich salonach

Niewielki pałacyk przekształcił Ludwik XIV w ogromny pałac i urządził tu siedzibę królewską. Chciał pokazać światu potęgę francuskiej monarchii. Na realizację tego dzieła pracowało prawie 30 tys. robotników, a koszty pochłonęły wszystkie pieniądze z królewskiego skarbca.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Brbara Górecka
Wersal. Na królewskich salonach
I można by tak snuć opowieść o kolejnych salonach, korytarzach, obrazach?Nic nie zrobi takiego wrażenia jak własne spojrzenie na Wersal?
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wersal (Versailles) to podparyskie miasto z licznymi parkami i bulwarami. Jest dziełem Ludwika XIV. W jego scenerii wznoszą się mury jednego z najbardziej imponujących i najczęściej odwiedzanych pałaców we Francji. 

Historia pałacu jest bardzo ciekawa. W czasach panowania Ludwika XIII stał tu mały domek myśliwski z wewnętrznym dziedzińcem. Ten niewielki pałacyk przekształcił jego syn Ludwik XIV w ogromny pałac i urządził tu siedzibę królewską. Chciał pokazać światu potęgę francuskiej monarchii. Wystrój i ogromne rozmiary budowli  pokazują zamiłowanie króla do luksusu i skłonność do samouwielbienia. Na realizację tego dzieła pracowało prawie 30 tys. robotników, a koszty pochłonęły wszystkie pieniądze ze skarbca królewskiego.

Król wynajął czterech wybitnych twórców (architekta, malarza, dekoratora wnętrz i ogrodnika ), którzy stworzyli to dzieło. Dekorator wnętrz sprawił, że każdy skrawek pałacowych pomieszczeń nosił ślady przepychu. Stąd tu bogactwo fresków, marmurowych ozdób i złoceń. Inspiracją wielu motywów były mity greckie i rzymskie.

W 1789 r. po dramatycznym ?marszu na Wersal? i wtargnięciu do pałacu, kobiety paryskie zmusiły parę królewską do powrotu do Paryża. Rezydencja zaczęła podupadać. Ograbiono ją z wielu dzieł sztuki. Dopiero Ludwik Filip w  1837 r. zlecił prace renowacyjne i przekształcił pałac w muzeum historii francuskiej. Na przełomie lat 1870 / 71 Wersal był główną kwaterą wojsk pruskich. Tutaj Wilhelm I koronował się na cesarza Prus.

W 1870 r. w Wersalu proklamowano Republikę Francuską, a w 1919 r. podpisano tu traktat pokojowy z Niemcami znany jako ?pokój wersalski?. Od czasów panowania Ludwika Filipa konstrukcja pałacu nie zmieniała się.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 18 maja 2010; Aktualizacja 6 czerwca 2020;

Komentarze zamknięte.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij