Paryż
Wokół placu Vendome
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Place Vendome to rozległy kompleks architektoniczny, będący dziełem Julesa Mansarta. Jego nazwa wywodzi się od stojącego tu niegdyś pałacu księcia Vendome. Plac powstał w latach 1687-1720 z przeznaczeniem na posąg konny Ludwika XIV. Został on jednak zniszczony podczas Rewolucji.
Plac ma kształt ośmiokąta o zaokrąglonych narożnikach. Fasady wszystkich domów są identyczne. Plac Vendome stał się symbolem ducha i stylu paryskiego. Tutaj Napoleon poślubił Józefinę. Tutaj w jednej z kamienic zmarł Fryderyk Chopin w 1849 r.
Przy placu stoi słynny Hotel Ritz. Hotel zyskał rozgłos w 1997 r. za sprawą księżnej Diany, która tu spędziła ostatnie chwile życia. Hotel Ritz związany był z wieloma ważnymi wydarzeniami z dziejów Paryża. Gościli tutaj pisarze, politycy, gwiazdy filmu, monarchowie, książęta ze wschodu, potentaci przemysłowi. Tutaj też przez 35 lat mieszkała Coco Chanel w swoim apartamencie.
Pośrodku placu stoi 43,5-metrowa kolumna wzniesiona ku czci Napoleona. Kolumna składa się z kamiennego rdzenia owiniętego 160-metrową spiralą z brązu. Spirala odlana została z 1250 austriackich i rosyjskich dział zdobytych przez wojska Napoleona w bitwie pod Austerlitz. Na spirali jest fryz reliefowy obrazujący zwycięstwa cesarza. Na szczycie kolumny umieszczono posąg Napoleona w stroju Cezara, lecz w 1814 r. zamieniono go na statuę Henryka IV. Z kolei w 1863 r. stanął na nowo posąg Bonapartego w mundurze „małego kaprala”. W osiem lat później, w okresie Komuny kolejny raz usunięto Napoleona. Po trzech latach ustawiono kopię pierwszego posągu czyli Napoleona w stroju Cezara.
Wokół placu znajdują się ekskluzywne, modne i bardzo drogie butiki. Pod placem wybudowano garaże podziemne, a wejścia do nich wcale nie upiększają tego miejsca.
Warto wiedzieć
* Z Place Vendome tylko krok dzieli od Palais Royal. Ten Pałac Królewski został wzniesiony w latach 1624-45, jako prywatna rezydencja kardynała Richelieu. Umierając zapisał pałac Ludwikowi XIII. Do pałacu przeniosła się z Luwru Anna Austriaczka wraz z synem, przyszłym królem Ludwikiem XIV. Pałac wybudowany jest w stylu neoklasycznym. Niewielki dziedziniec otoczony jest podwójną kolumnadą prowadzącą do ogrodów. W 1985 r. na dziedzińcu postawiono biało-czarne kolumny oraz dwie fontanny z poruszających się kul, ze stali nierdzewnej. Te twory sztuki współczesnej wkomponowane między budowle klasyczne wzbudzają kontrowersje. Obecnie w gmachu Palais Royal mieści się Rada Państwa i nie jest on udostępniany do zwiedzania.
* Między Place Vendome a Place des Pyramides, przy Rue Cambon znajduje się „polski” kościół. Wewnątrz zobaczymy tablice pamiątkowe poświęcone Juliuszowi Słowackiemu i polskim żołnierzom poległym na obczyźnie.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki: od Place de la Concorde do Palais Royal
Dodaj komentarz