Poznań
Na Ostrowie Tumskim zaczęła się Polska

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wyspa skarbów
Wiele elementów opisanych wyżej konstrukcji i budynków dotrwało do dziś i możemy je oglądać dzięki pracom archeologicznym. Niestety, by zobaczyć je wszystkie trzeba by zajrzeć kilka metrów pod powierzchnię bruku, ale nie polecamy takich akcji na własną rękę J. Szczęśliwie najciekawsze z nich zostały odsłonięte. W podziemiach współczesnej katedry znajdują się fundamenty pierwszych kościołów na ziemiach polskich. Były one jednocześnie pierwszymi murowanymi budynkami wzniesionymi przez naszych przodków, czego Kraków i Warszawa mogą Poznaniowi tylko zazdrościć. Ponadto zwiedzając podziemia zobaczymy też pozostałości grobowców należących prawdopodobnie do pierwszych władców Polski a nawet podstawę misy, która mogła służyć jako chrzcielnica.
Duch miejsca
W 2012 w sąsiedztwie katedry otwarto rezerwat archeologiczny „Genius loci”, w którym mieści się unikatowa na skalę kraju ekspozycja. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom zwiedzający mogą zejść na dno głębokiego na 5 m profilu archeologicznego (czyli wykopu) i podziwiać odsłoniętą konstrukcję wałów grodowych z czasów pierwszych Piastów. Ekspozycja w pełni ukazuje geniusz słowiańskich budowniczych, których konstrukcje przetrwały pod ziemią ponad tysiąc lat, choć przy budowie wałów nie użyto ani jednego gwoździa! Jak udało im się to osiągnąć, opowiada trójwymiarowy film oraz liczne wizualizacje i kioski multimedialne udostępnione w tym niewielkim muzeum.
Duch historii
Skarby Ostrowa Tumskiego kryją się sześć metrów pod powierzchnią wyspy. Odwiedzając Poznań, nie można pominąć Ostrowa, ponieważ tylko tutaj możemy niemalże dotknąć wspaniałej historii naszego kraju, zaklętej w obiekty, które są świadectwem pomysłowości i zaawansowania cywilizacyjnego naszych przodków.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- w odkryciu atrakcji archeologicznych na Ostrowie Tumskim pomogą nam przewodnicy miejscy na Poznań z grupy City Guide.
Czy ktoś wie, gdzie zaczęła się Polska? Bardzo często autorzy róznych publikcji posługuja sie tym hasłem. Czytałem już, ze Polska zaczęła sie na Ostrowie Lednickim, w Gieczu, w Kruszwicy, w Gnieźnie a teraz dowiaduję się, że w Poznaniu. No to gdzie?