Naddniestrze
Posowiecki skansen w obliczu wojny
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Liczy się właściwie tylko stalownia w Rybnicy, fabryka uzbrojenia w Benderach, wytwórnia koniaków, zresztą świetnych, „Kvint” w Tyraspolu i konsorcjum „Sheriff” o dosyć „szemranych” korzeniach, właściciel supermarketów, stacji benzynowych i stadionu w Tyraspolu.
Czas stanął w miejscu
Naddniestrze zdołało utrzymać się jako posowiecki skansen. Owszem, przybyło kilka nieźle zaopatrzonych supermarketów. Przy pryncypalnej ulicy Tyraspola, 25 Października, która zaczyna się od niewielkiego zaułka i już jako reprezentacyjna arteria biegnie, chyba sporo ponad kilometr, do gmachów Teatru Dramatycznego i uniwersytetu, jest kilkanaście luksusowych sklepów. Stoją też przy niej, lub w najbliższym otoczeniu, m.in. konsulat Rosji, siedziba władz, Pałac Republiki.
A także pomnik założyciela Tyraspola w 1792 roku, jako rosyjskich fortyfikacji nad Dniestrem, feldmarszałka Aleksandra Suworowa. Są dwa muzea, a obok ładnego parku nad zakolem Dniestru, cmentarz poległych w wojnach o Naddniestrze, z niewielką cerkiewką i paroma pomnikami. Wspomniana ulica 25 Października stanowi połączenie nielicznej, monumentalnej zabudowy sowieckiej, kilkupiętrowych kamienic w stylu sprzed wieku lub nieco młodszych, a także miasteczkowych domów 1-2 piętrowych.
Nazewnictwo ulic w centrum jest zgodne z sowieckimi standardami. Lenina, Karola Marxa, Karola Libknechta, Róży Luksemburg, Aleksandra Puszkina, admirała Nachimowa, a także Łomonosowa, Miecznikowa, Popowa, Łunaczarskiego i innych postaci z historii Rosji i ZSRR oraz międzynarodowego komunizmu. I to już chyba wszystkie atrakcje turystyczne tej ponad 130-tysięcznej „stolicy” Naddniestrza. Można do tego dodać jeszcze galerię sztuki, ładny skwer dookoła pomnika Suworowa, ewentualnie parę, dosyć sympatycznych, kawiarni i restauracji.
Najpiękniejsza twierdza Mołdawii
Ciekawsze, jeżeli chodzi o zabytki, jest drugie pod względem liczby ludności, oficjalnie około 90 tysięcy, wspomniane już miasto Bendery (Tiahiń) na prawym brzegu Dniestru (sześć ostatnich zdjęć w galerii). Ma ono historie pisaną od 1408 roku, jako osada na handlowym szlaku ze Lwowa do Białogrodu nad Dniestrem, ale niewielka forteca stała tam już w IX wieku. Natomiast dużą twierdzę zbudowali w XVI wieku Turcy. Przy czym autorem zamku, którego wznoszenie w ciągu trzech lat ukończono w 1541 roku, był słynny architekt tureckich sułtanów Hoca Mimar Sinan (1489-1588).
Jeszcze do niedawna te fortyfikacje nad Dniestrem, w pobliżu mostu kolejowego i drogowego, były niedostępne dla turystów jako obiekty wojskowe. Teraz można je zwiedzać. Jest to najpiękniejszy obiekt obronny na terenie Mołdawii, o wiele ciekawszy, niż twierdza w Sorokach, też nad Dniestrem.
Z innych obiektów zasługujących ewentualnie do uwzględnienia w trakcie zwiedzania Bender, wspomnę o trzech muzeach, galerii sztuki oraz 15. pomnikach. Ale szczególnie warte zobaczenia są dwa, sąsiadujące ze sobą, cmentarz wojenne, w pobliżu których postawiono centrum handlowe Sheriff. Stary rosyjski, z grobami m.in. poległych w kilku wojnach carskich oficerów, także Polaków. Oraz ofiar II wojny o Naddniestrze. Jej najkrwawszym epizodem była bitwa o Bendery stoczona 19-22 czerwca 1992 roku.
CYTAT : ” Stary rosyjski, z grobami m.in. poległych w kilku wojnach carskich oficerów, także Polaków. Oraz ofiar II wojny o Naddniestrze. Jej najkrwawszym epizodem była bitwa o Bendery stoczona 19-22 czerwca 1991 roku. ”
To zdanie nie ma sensu . Mowa jest o dwóch cmentarzach . Bitwa stoczona o Bendery została w czerwcu ale w roku 1992 a już na pewno nie była epizodem II wojny światowej .
Na stronach : Kurier 365.pl oraz globtroter .info i na stronie krajoznawcy
tylko pan Cezary Rudziński twierdzi że odbyła się jakaś bitwa
o Bendery 19 – 22 czerwca 1991 roku i że była ona najkrwawszym
epizodem II wojny światowej . O takiej bitwie w mediach nie znalazłem informacji .
Była bitwa o Bendery 19 – 22 czerwca ale w roku 1992 .
Autor powyższych komentarzy słusznie zwraca uwagę, ze bitwa o Bendery miała miejsce w 1992 roku, to ewidentna pomyłka, poprawiona, za którą przepraszamy. Tenże sam autor powyższych komentarzy myli się jednak sugerując jakoby mowa była o II wojnie światowej. W artykule znalazło się odwołanie do II wojny o Naddniestrze. A to całkiem co innego.