Rzym
Najpiękniejszy deptak świata

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Od Koloseum do kolumny Trajana
Gdy spacer ulicą forów cesarskich rozpocznie się od Koloseum po lewej stronie eksponuje się ogromna Bazylika Maksencjusza na Forum Romanum. Na zewnętrznym murze bazyliki wiszą cztery marmurowe mapy obrazujące terytorialny rozwój Rzymu – do okresu największej świetności za cesarza Trajana w II w. n.e. Oddają ducha faszystowskiej fascynacji cesarstwem rzymskim. Nieco dalej kościół s.s Kosmy i Damiana, nieregularny z ciekawym wnętrzem. Zbudowany został (VI w.) na miejscu i z fragmentów Forum Pacis Wespazjana. Mija się następnie (po lewej stronie) nikłe ślady Forum Nerwy i dochodzi do Hal Trajana (Mercati di Traiano), ponad którymi góruje XIII-wieczna wieża – Torre delle Milizie – punkt obserwacyjny straży miejskiej, zaliczana do największych średniowiecznych budowli. Hale handlowe Trajana są częścią Forum Trajana, największego z forów, wybudowanego w latach 112-113 po kampanii w Dacji.
Jego twórcą w całości jest Apollodor z Damaszku. Forum oflankowane jest od północy dwoma bliźniaczymi barokowymi kościołami: NMP z Loreto i Najświętszego Imienia Marii. Pyszny widok. Na tle kościołów wznosi się niezwykła kolumna Trajana. Około 200-metrowa spiralna wstęga, pokryta płaskorzeźbami wznosi się na wysokość ponad 30 m. Płaskorzeźby przedstawiają wojny Trajana w Dacji. Wewnątrz wbudowana klatka schodowa oświetlana szczelinami okiennymi pomiędzy płaskorzeźbami, prowadzi na taras. Kolumnę wieńczy od XVI w. figura św. Piotra dłuta Tomasza della Porty, która zastąpiła strącony posąg Trajana. Grobowiec cesarza i złota urna z prochami miały się znajdować w bazie kolumny. Obok kolumny znajdowały się biblioteki i Bazylika Ulpia, którą znaczą ustawione do pionu rzędy kolumn. Dookoła rozciąga się ogromy park archeologiczny, ciągle odkrywany.
* * *
Szczególnie pięknie jest w minutach zapadającego zmierzchu, gdy zachodzące słońce maluje mury pomarańczą, a niebo się różowi. Zapalają się pierwsze lampy, a na tle nieba wycinają się ciemne kontury kopuł, kolumn, pinii. Radość maluje się na twarzach turystów. Nie trzeba być amatorem starożytności, by ulec pięknu otoczenia.
Warto wiedzieć
* 2 czerwca w święto Republiki Włoskiej na Via dei Fori Imperiali odbywa się parada wojskowa.
* Budowa kościoła Najświętszego Imienia Marii (Santissima Nome di Maria) łączy się z ustanowieniem święta Imienia Marii (12 grudnia), upamiętniającego zwycięstwo Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem w 1683 r.
* Odlewy wszystkich rzeźb kolumny Trajana znajdują się w Muzeo della Civita Romana w dzielnicy EUR.
Dodaj komentarz