Tarnów
Najpiękniejszy dworzec kolejowy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dworzec kolejowy w Tarnowie stoi z dala od centrum miasta, na jego południowym skraju. Jak należy ? przy ulicy Dworcowej. Jest jednym z najpiękniejszych w Polsce.
Kiedyś na dworcu Tarnów trudno było dostrzec tę urodę. Przez lata szarzał i szarzał, wtapiając się w niezbyt piękne okołodworcowe otoczenie. To już jednak przeszłość. Odnawiany przez kilka lat budynek oddano do dyspozycji podróżnych w 2010 roku. Ci jednak wcale nie zaludnili go tłumnie. Pociągów jest mało, komunikacja autobusowa, zwłaszcza od kiedy otwarto autostradę do Krakowa, wygrywa konkurencję.
Stacja kolei żelaznej
Obecny gmach tarnowskiego dworca jest trzecim z kolei w tym miejscu. Pierwszy, prowizoryczny zbudowano w 1856 roku wraz z otwarciem linii kolejowej łączącej Tarnów z Bochnią i Dębicą. Wkrótce zastąpiono go budynkiem w stylu tyrolskim. A w latach 1906-10 zbudowano obecny dworzec. Stało się to w ramach modernizacji linii kolejowej prowadzącej już wtedy ze Lwowa przez Kraków do Wiednia, po przejęciu jej przez państwo austro-węgierskie. Powstał on w oparciu o projekt wiedeńskiego architekta E. Baudischa. Ten sam projekt wykorzystano wcześniej przy rozbudowie dworca kolejowego w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankowsk na Ukrainie).
Jak magnacka rezydencja
Budynek składa się z trzech części: wyższego centralnego, nakrytego mansardowym dachem holu głównego i dwu niższych skrzydeł. Porównuje się go do wielkopańskiej barokowej rezydencji. Pierwotnie wnętrze budynku miało bogaty secesyjny wystrój: rzeźbione drzwi , witraże w oknach, sztukaterie, kandelabry? Na ścianach wisiały obrazy z pejzażami górskimi. Perony osłaniały wiaty wsparte na ozdobnych żeliwnych kolumnach. Wiele elementów wyposażenia zachowało się do dziś.
Pusto przy kasach, pusto w galerii
Po remoncie na dworcu znajduje się sześć okienek kas biletowych, poczekalnia restauracja, bar i kilka innych punktów usługowych. Na dworcu znalazła też miejsce sal wystawowa galerii sztuki. Szkoda tylko, że ? z braku podróżnych ? jest tu dość pusto?
Warto wiedzieć
* Na dworcu kolejowym w Tarnowie 28 sierpnia 1939 roku eksplodowała bomba zabijając 20 osób i raniąc 35. Był to ? jak byśmy dziś powiedzieli ? atak terrorystyczny. Sprawcą zamachu był Antoni Guzy z Bielska-Białej, człowiek identyfikujący się z niemiecką mniejszością. Historycy wpisują ten zamach w ciąg hitlerowskich prowokacji poprzedzających wybuch II wojny światowej.
* 14 czerwca 1940 r. odjechał z Tarnowa do obozu koncentracyjnego Auschwitz transport 728 więźniów politycznych przetrzymywanych w tutejszym więzieniu. To byli pierwsi więźniowie powstającego obozu zagłady. Fakt ten upamiętnia obelisk na peronie.
Dodaj komentarz