Chamonix – Mont-Blanc
Słynny kurort u podnóża Białej Góry

Prawdziwa kariera Chamonix – turystyczna – zaczęła się dopiero (a może raczej już ?) na początku XIX w. Wkrótce po pierwszych wejściach śmiałków na, jak wówczas sądzono, najwyższy szczyt górski Europy, Mont Blanc.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Chamonix – Mont-Blanc. Słynny kurort u podnóża Białej Góry
Miasteczko ? wraz z gminą ? liczy niespełna 10 tys. stałych mieszkańców. Dysponuje jednak ogromną bazą hotelową przekraczającą 60 tys. łóżek. Przyjmuje zaś po około 5 milionów turystów rocznie.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dwa pomniki pierwszych zdobywców najwyższego alpejskiego szczytu, Mont Blanc. Miejscowość, w której w 1924 r. odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. I popularny we Francji ośrodek sportów zimowych oraz ekstremalnych górskich wypraw letnich.

To najkrótsza wizytówka dawnej zapadłej alpejskiej wioski, która ? wraz z gminą ? liczy niespełna 10 tys. stałych mieszkańców. Dysponuje jednak ogromną bazą hotelową przekraczającą 60 tys. łóżek. Przyjmuje zaś po około 5 milionów turystów rocznie. Rzecz zrozumiała, że głównym zajęciem i źródłem dochodów tutejszych mieszkańców jest turystyka. Tradycyjne w przeszłości rolnictwo i pasterstwo zeszło na margines.

W cieniu wielkich gór

Chamonix ? Mont-Blanc, gdyż ten drugi człon nazwy, oznaczający po polsku Białą Górę wywalczono sobie w 1916 roku, otoczone jest tak górami, że nawet w szczycie letniego nasłonecznienia promienie słoneczne padają tu najwyżej po 5-7 godzin dziennie. Ale to gościom jakoś nie przeszkadza. Dolina w której leży to miasteczko odkryto pod koniec XI wieku. W XIII w. hrabia z prowincji Genevois przekazał ją benedyktynom z klasztoru St. Michel de la Cluse w pobliżu Turynu. Założyli tu klasztor, który w roku 1786 wykupili mieszkańcy. Wcześniej, gdyż w 1530 r. uzyskali oni przywilej organizowania dwu jarmarków całorocznych oraz inne przywileje gospodarcze.

Najwyższa w Europie?

Prawdziwa jednak kariera Chamonix ? turystyczna ? zaczęła się dopiero (a może raczej już ?) na początku XIX w. Wkrótce po pierwszych wejściach śmiałków na, jak wówczas sądzono, najwyższy szczyt górski Europy, Mont Blanc. O tym, że na naszym kontynencie są trzy wyższe ? pięciotysięczniki na Kaukazie: Elbrus ? 5642, Dychtau ? 5203 i Kazbek ?5033 mn.p.m. nikt wówczas nie słyszał. A i dotychczas świadomość tego dotarła daleko nie do wszystkich. Pierwsi śmiałkowie, którzy wdrapali się na Mont Blanc, mają w miasteczku swoje pomniki.

Pierwsi zdobywcy

8 sierpnia 1786 roku postawił na jego szczycie swoje stopy dr Michael-Gabriel Paccard, odlany później w brązie jako turysta siedzący na skale. Towarzyszył mu miejscowy góral, Jacques Balmat. Ten drugi przedstawiony został na innym z tutejszych pomników zdobywców Białej Góry wraz z inicjatorem kolejnej wyprawy, Horace-Bénédictem de Saussure (1740-1799), szwajcarskim geologiem, paleontologiem, fizykiem i alpinistą. Jedną z tutejszych atrakcji, nielicznych poza możliwościami uprawiania sportów zimowych i letnich oraz możliwości korzystania z uroków gastronomii, jest Muzeum Alpinizmu.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij