Kolonia
Od castrum do piątej pory roku

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dwanaście kościołów
Romański kościół św. Urszuli kryje relikwie wielu z orszaku patronek miasta. Zbudowano go na fundamentach wcześniejszej budowli, być może na grobie świętej. W Złotej Komnacie, w zbudowanej blisko półtora tysiąca lat później barokowej kaplicy zobaczymy relikwiarze hermowe (w postaci popiersia) skrywające szczątki uczestniczek orszaku. Ten należący do patronki miasta jest najcenniejszy.
Kościół św. Urszuli jest jednym z tuzina romańskich budowli, które powstały tu w początkach drugiego tysiąclecia i zachowały się do naszych czasów: św. Marcina, Andrzeja, Jerzego, Pantelemona, Kuniberta, Gerona… noszą wezwania świętych znanych w kościele powszechnym i lokalnych biskupów. I z liczby zachowanych świątyń, i z ich rozmiarów, i z surowego bogactwa wnętrz dowiadujemy się, jak wielką potęgę stanowił tutejszy kościół, siedziba nadreńskich arcybiskupów. I choć romańskie budowle zostały poważnie zniszczone przez alianckie naloty w czasie II wojny światowej, odbudowano je z wielką pieczołowitością. Pozostawiony w trwałej ruinie, otwarty do nieba kościół św. Albana, jest poruszającym pomnikiem ofiar ostatniej wojny.
Trzy korony
Ponad jedenastoma płomieniami w herbie Kolonii zobaczymy trzy korony. To symbol Trzech Króli, Mędrców Wschodu, którzy złożyli pokłon Jezusowi w stajence. Nie, nie odwiedzili oni Kolonii: miasto powstało pół wieku po narodzeniu Chrystusa. Relikwie przywiózł jako łup wojenny z Mediolanu tutejszy arcybiskup Rainald, kanclerz cesarza Fryderyka Barbarossy. Posiadanie świętości znacznie wzmocniło pozycję cesarza w walce z Rzymem, uczyniło Kolonię jednym ze znaczniejszych miejsc kultu religijnego w Europie i dało miastu prawo do nazwania się ?świętym?. Za tym przyszło bogactwo: Kolonia była jednym z miast założycielskich Hanzy, w 1388 roku powstał tu uniwersytet, a wreszcie wyzwoliła się spod władzy biskupów i zdobyła status Wolnego Miasta Rzeszy. Była największym i najbogatszym spośród tych, w cesarstwie, w których mówiono po niemiecku.
więcej o życiu w Kolonii na http://meegleben.blogspot.de/