Ogrodzieniec
Zamek najmilszy memu sercu

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Od rozbójników do Bonerów
Zanim powstało to zamczysko, istniał tu duży gród warowny zwany ?Wilczą Szczęką?. Sądzi się że zamieszkiwali go rozbójnicy. W 1241 roku gród zdobyli Tatarzy.
Zamek w Ogrodzieńcu zbudowano na początku XIV wieku, za sprawą króla Kazimierza Wielkiego. Jego właścicielem był rycerski ród Włodków Sulimczyków zwanych też Ogrodzienieckimi. Do XVI wieku był to dość skromny zamek. Częściowo zbudowany był z drewna, a ochronę stanowiły skały. Pomiędzy skałami zbudowano wały. Nazwa wskazuje na to, że było to miejsce ogrodzone, czyli otoczone murem obronnym. W 1523 roku, od zadłużonych Włodków zamek przejął bankier krakowski, burgrabia i żupnik Jan Boner. Dopiero jednak jego syn Seweryn rozpoczął przebudowę. Rozebrał gotycką warownię do fundamentów i wzniósł okazałą renesansową rezydencję. Roboty trwały dwadzieścia lat. Mówiło się o nim ?Mały Wawel?. Wypełniony był arrasami, gobelinami, meblami hebanowymi? Z zagranicy sprowadzane był najcenniejsze przedmioty. Początkowo planowano zrobić krużganki jak na Wawelu, ale skończyło się na gankach na wspornikach. Kurzą Stopkę zbudował Stanisław Boner.
Rozbiórka i ochrona
Następny właściciel Mikołaj Ligęza wykonał beluard. W kolejnych latach właścicielami byli: Mikołaj Trąba, Jan Firlej, Stanisław Warszycki, Jan Kazimierz Warszycki, Michał Warszycki. Jako wiano zamek przeszedł w ręce Męcińskich. W kolejnym ataku Szwedów w 1702 roku warownia została kompletnie ograbiona i podpalona. Męcińscy z braku środków na utrzymanie, sprzedali zamek Tomaszowi Jaklińskiemu. Do 1810 roku w części zamku zamieszkiwała siostra Jaklińskiego. Późniejsi właściciele parceli stopniowo majątek a zamek rozbierali, wykorzystując materiał na inne budowle. Na początku XX wieku ruiny kupił miejscowy chłop i po kilka złotych sprzedawał kamienie z zamkowych murów. Później zamek trafił pod opiekę państwa. W 1973 roku po konserwacji udostępniono go zwiedzającym. Od końca XX wieku zamkiem zarządza prywatna firma.
Warto wiedzieć
* Bonerowie to niemiecki ród szlachecki zajmujący się bankierstwem. Do Polski przybyli z Wissenburga w drugiej połowie XV wieku. Osiedlili się w Krakowie i uzyskali prawa szlacheckie. Bardzo szybko dorobili się majątku i wpływów. Jan Boner został urzędnikiem na dworze królewskim i został zarządcą żup krakowskich i starostą rabsztyńskim. Franciszek Boner był ławnikiem sądu najwyższego na Wawelu. Jego córkę Magdalenę poślubił możnowładca litewski Stanisław Radziwiłł.
* Seweryn Boner, który odbudowywał zamek w Ogrodzieńcu, był synem Jana Bonera. Pełnił prestiżowe funkcje. Kierował przebudową Wawelu, ufundował ołtarz w kościele Mariackim, przebudował zamek Odrzykoń. Zarzucano mu jednak szerzenie arianizmu i chciwość.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
Dodaj komentarz