Trzebnica
Opactwo cysterek św. Jadwigi

Klasztor miał stworzyć warunki do bogobojnego życia i ćwiczenia się w praktykach religijnych dla niezamężnych panien stanu szlacheckiego i mieszczańskiego. Liczne nadania ziem i przywilejów pozwoliły na szybki rozwój opactwa.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Teresa Pąkowa
Trzebnica. Opactwo cysterek św. Jadwigi
W latach 1208-19 wybudowano w stylu romańskim trójnawowy kościół z cegły i był to jeden z pierwszych na ziemiach polskich budynek ceglany. W latach 1268-69 dobudowano wczesnogotycką kaplicę.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Po kasacie zakonu

Okres prosperity skończył się w 1810 roku wraz z kasatą zakonów w królestwie pruskim. Bazylika stała się kościołem parafialnym, a budynki klasztorne przechodziły różne koleje losu: były koszarami dla wojsk napoleońskich, szpitalem, więzieniem i fabryką sukienniczą. W połowie XIX w. zabudowania poklasztorne zostały wykupione przez siostry boromeuszki, które prowadzą szpital, dom opieki społecznej i zajmują się inną działalnością charytatywną.

Sanktuarium św. Jadwigi śląskiej

Trzebnica jest głównym sanktuarium św. Jadwigi śląskiej, która była nie tylko fundatorką opactwa, ale tu spędziła większość życia po śmierci pod Legnicą męża Henryka Brodatego. W tym czasie ksienią trzebnickich cysterek była jej córka Gertruda. Z inicjatywy św. Jadwigi powstawały szpitale i przytułki dla najbiedniejszych. Sama angażowała się w posługę potrzebującym. Znana ze skromności chodziła boso, co nie bardzo podobało się książęcemu małżonkowi. Zwrócił się o pomoc do spowiednika żony. Kanonik ofiarował księżnej trzewiki z prośbą, żeby je zawsze nosiła. Posłuszna woli duchownego Jadwiga nosiła buty ? na sznurku przy pasie. Na wizerunkach przedstawiana jest boso, a jej częstym atrybutem jest trzymany w dłoni trzewik. Zmarła w 1243 roku, a kanonizowana została w 1268. Jest patronką Polski i Śląska, a ostatnio również Inowrocławia.

Dwie polskie święte Jadwigi

Godzi się tu przypomnieć, że druga nasza święta Jadwiga z Wawelu została kanonizowana w 1997 roku, co było potwierdzeniem jej wcześniejszego kultu, a jest patronką Polaków i apostołem Litwy. I z tą świętą związana jest legenda z trzewiczkiem.

Warto zobaczyć…

…także pozostałe opactwa cysterskie na Śląsku ? nieodległy Lubiąż, a także Henryków, Kamieniec Ząbkowicki, Bardo i Krzeszów.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 listopada 2011; Aktualizacja 8 września 2018;
 

Komentarze: 4

  maurycy, 6 listopada 2011 @ 10:37

  Moim zdaniem patronka Inowrocławia jest ta druga Jadwiga, królowa-Jagiełłowa. Zdawało mi się też, ze to ona jest patronką Polski, ale to chyba rzeczywiście Jadwiga Śląska.

  teresapak3, 8 listopada 2011 @ 18:38

  Nie tylko Panu te dwie Jadwigi mylą się. W świadomości społecznej Polaków z centralnej Polski Jadwiga z Wawelu funkcjonowała jako patronka Polski, a po okresie średniowiecza kult św. Jadwigi śląskiej miał charakter lokalny. Dla mnie zdziwieniem było, że św. Jadwiga królowa do czasu Jana Pawła II nie była ogłoszona przez kościół nawet błogosławioną. Co do Inowrocławia, któremu patronuje Jadwiga śląska to jest wiadomość internetowa ze strony trzebnickiej. Teresa

  maurycy, 8 listopada 2011 @ 22:45

  Sprawdziłem – też w interecie: patronką Inowrocławia jest Jadwiga-królowa. Tak napisali na stronie miasta. http://www.inowroclaw.pl/strona-55-Krotko_o_In … lawia.html

  teresapak3, 12 listopada 2011 @ 21:39

  Te różne wiadomości dowodzą, że informacje internetowe nie zawsze są wiarygodne i jednoznaczne. Ale…ale na innych stronach pod hasłem św. Jadwiga Śląska spotkałam przypisywane jej patronaty:miast Andechst,Berlina, Wrocławia, Europy, Krakowa/!/,patronat uchodźców, małżeństw i chrześcijańskich rodzin, pojednania polsko-niemieckiego i jeszcze inne.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij