Zakopane
Papieskie pomniki pod Tatrami
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Najwięcej zakopiańskich pomników poświęconych jest Janowi Pawłowi II. Są to okazałe monumenty, małe obeliski, krzyże, tablice pamiątkowe.
Piyknie było, kie Nojwieksy Gazda spozierał na nase góry. To nom dało krzepe i bedzie dawało? ? tak górale wspominają Jana Pawła II. Ukochali go bardzo i w dowód wdzięczności oraz pamięci stawiali pomniki. Niektóre za życia, niektóre po śmierci.
Najokazalszym pomnikiem jest Sursum Corda znajdujący się parku Domu Rekolekcyjnego Konferencji Episkopatu Polski w ?Księżówce?.Pomnik został ufundowany na pamiątkę wizyty Papieża na Podhalu w 1997 r. Jest to posąg o wysokości 2,5 metra i ważący 7 ton. Wykonany jest z granitu strzegomskiego. Stoi na postumencie, jakim jest głaz z Doliny Białej Wody a ofiarował go Tatrzański Park Narodowy. Głaz waży ponad 17 ton. Pomnik wykonał rzeźbiarz z Szaflar ? Marek Szala, nauczyciel w Liceum Plastycznym w Zakopanem. Wskazówek udzielał ks. biskup Stanisław Dziwisz. Prace przy pomniku były trudne, bo trudno jest obrobić skałę granitową. Odsłonięcia pomnika dokonał Prymas Józef Glemp.
Przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach znajdziemy kilka pomników. Pierwszy stoi przed głównym wejściem do kościoła. Jest to niewielkich rozmiarów postać Jana Pawła II stojąca na wysokim postumencie. Postać z wyciągniętymi rękami zwrócona jest w kierunku gór. Pomysł postawienia tego pomnika zrodził się po 13 maja 1981 r., ale z realizacją trzeba było długo czekać. Pomnik został odsłonięty dopiero w 1994 r. Z boku kościoła stoi kapliczka upamiętniająca dzień śmierci Ojca Świętego ? 2 kwietnia 2005 r.
Pomnikiem jest też ołtarz polowy znajdujący się na tyłach kościoła w ogrodach. Ołtarz został przeniesiony spod Wielkiej Krokwi. Przy tym ołtarzu Ojciec Święty odprawiał mszę polową w czerwcu 1997 r. W 2004 r. również w ogrodach odsłonięto sporych rozmiarów pomnik przedstawiający Jana Pawła II w towarzystwie osobistego sekretarza, obecnego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Teraz przy sanktuarium, na miejscu gdzie znajduje się parking, powstanie duże muzeum Jana Pawła II.
W czasie wizyty na Podhalu w 1997 r. Ojciec Święty przejeżdżał przez kilka zakopiańskich osiedli. W wielu miejscach na tej trasie postawiono pamiątkowe głazy z tablicami. Jednym z nich jest stojący na Cyrhli przy drodze do Morskiego Oka. Tu jest taki oto napis:
Przodkowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż
Ten krzyż tam stoi i trwa
Ten krzyż ogarnia całą naszą ziemię, patrzy na Polskę
od Tatr aż po Bałtyk?
To właśnie z Cyrhli jest najpiękniejsza panorama na Tatry.
Inny głaz z tablicą znajdziemy w Kościelisku-Wojdyłówce.
Tu słowa z Sonetów Jana Pawła II:
Podźwignij, ? O Duszo Słowiańska ?
Tę Arkę Bożych Objawień ?
Jasnością Przydrożnych Krzyżów
Spragnioną Erę Nawiedź
Na Gubałówce stoi kolejny z pięknymi słowami Ojca Świętego:
Rozpalcie tu ogień wędrowcom
Niech nie poginą w perciach
Obok kamienia postawiono ładną kapliczkę wykonaną z pnia drzewa.
Wspólnota osmiu wsi w Witowie ufundowała pomnik w postaci kamienia z krzyżem w 20 rocznicę wizyty Ojca Świętego na Siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej. Wizyta odbyła się 23 czerwca 1983 r. ale o niej?w innym artykule.
Warto wiedzieć
Sporych rozmiarów pomnik znajdziemy w podhalańskiej wsi Ludźmierz. Stoi on w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. Jest to rzeźba naturalnej wielkości i przedstawia papieża klęczącego. Ogród oraz pomnik przypomina o jego wizycie w czerwcu 1977 r.
artykuł należy do cyklu szlakami Jana Pawła II
Dodaj komentarz