Oporów
Pełno duchów w kasztelu na wyspie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zamek Oporów jest jednym z niewielu gotyckich dworów obronnych, jakie zachowały się w Polsce. Jego obecny kształt jest próbą kompromisu między powrotem do pierwotnego, gotyckiego wyglądu, a przebudowami przez wieki.
Blanki i machikuły, które nadają mu ?średniowieczny? wygląd, to tylko współczesna dekoracja. A jednak budowla tworzy harmonijną całość, jest ładna, zgrabna i malownicza. I jeszcze ta aura tajemniczości…
Na sztucznej wyspie
Zamek w Oporowie był warowną rezydencją, siedzibą możnego rodu. Zbudował go arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Władysław Oporowski około 1440 r. To była ważna postać na królewskich dworach Jagiełły i jego syna Kazimierza. Zameczek usytuowany był pierwotnie na niewielkim wzniesieniu. Gdy otoczono go fosą, znalazł się na sztucznej wyspie. Pięknie maluje się zza wody, z naturalnego parku krajobrazowego, który otacza całe założenie architektoniczne.
Dom pełen duchów
Wokół czworobocznego dziedzińca stoi dom mieszkalny, wieża i baszta z kaplicą, a wszystko połączone jest murem obronnym. Legenda opowiada, że arcybiskup zadbał o wybudowanie tajemnego przejścia do stojącego we wsi, również z jego fundacji, klasztoru paulinów. Miała je po wiekach odkryć piękna kasztelanka, zakochana w przeorze. Kochankowie urządzali w tunelu schadzki, ale spotkała ich kara ? korytarz się zawalił, grzebiąc zakochanych. Snują się oboje po zamku i klasztorze do dziś. Na co dzień są ostrożni, ale w 2010 roku zamkowy monitoring zanotował tajemnicze zjawiska? pulsujące światła i snujące się cienie. Nagranie można zobaczyć w internecie.
We wnętrzu muzeum
Zamek mieści dziś muzeum, w którym prezentowane są wnętrza dworskie. Na ekspozycję składają się meble, dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Eksponaty pochodzą z różnych epok i według nich zostały uporządkowane, tylko nieliczne związane są z historią zamku. Należą do nich portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., kolejnych z licznych późniejszych właścicieli. Jeden z nich, Józef Sołłohub miał zaprzedać duszę diabłu w zamian za bogactwa. W komnatach na piętrze podziwiać można znakomicie zachowane drewniane polichromowane stropy.
Rycerze w parku
Zamek i okalający go park w wiosenno-letnim sezonie bywają sceną rycerskich zmagań i pokazów. Na szturm otoczonych wodą murów może nie ma co liczyć, ale na poznanie obozowego rycerskiego życia, rycerskie pojedynki i dworskie tańce ? na pewno tak.
Warto wiedzieć
* Oporów znajduje się w woj. łódzkim między Łowiczem a Kutnem, ok. 6 km od Żychlina.
* We wsi warto zobaczyć też współczesny zamkowi kościół parafialny pw. św. Marcina połączony z klasztorem paulinów.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- strona zamku
Dodaj komentarz