Kwiatoń
Piękno tej cerkwi tkwi w jej prostocie

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Małopolska wieś Kwiatoń może pochwalić się cennym zabytkiem. Jest nim drewniana cerkiew św. Paraskewy, którą wraz z 15 innymi świątyniami z Polski i Ukrainy, w 2013 roku wpisano zbiorowo na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Cerkiew św. Paraskewy została wybudowana przypuszczalnie w drugiej połowie XVII wieku (wśród historyków nie ma porozumienia co do ściśle określonej daty). W kolejnych wiekach była wielokrotnie przebudowywana i zmieniała częściowo swoją funkcję. Przed akcją „Wisła” w 1947 roku – podczas której masowo wysiedlono z tych terenów Łemków – odbywały się w niej greckokatolickie obrzędy liturgiczne. Obecnie świątynia nadal jest czynna, lecz teraz stanowi filię kościoła rzymskokatolickiego.
Święta Paraskewa patronką cerkwi
Zanim zaczniemy zwiedzanie i podziwianie wyjątkowej architektury cerkwi w Kwiatoniu – leżącej na Szlaku Architektury Drewnianej – warto powiedzieć parę słów o jej patronce, noszącej rzadko spotykane imię, czyli o św. Paraskewie, żyjącej w XI wieku. Pochodziła z pobożnej bułgarskiej rodziny, która nazwała ją tak nie bez powodu. Przetłumaczone z języka greckiego na język polski imię brzmi bowiem „Piątek” i tym samym upamiętnia mękę Chrystusa na krzyżu, który umarł w tym dniu.
Gdy Paraskewa straciła rodziców, postanowiła wyruszyć do Ziemi Świętej, a później na Pustynię Jordańską. Zaczęła prowadzić surowe życie, poświęcając się całkowicie modlitwie i żyjąc w celibacie. Po wielu latach samotności objawił się jej anioł i nakazał wrócić do ojczyzny. Niedługo później kobieta zmarła w wieku zaledwie 27 lat, a przy jej grobie zaczęły dziać się ponoć różne cuda – ciężko chorzy niespodziewanie odzyskiwali zdrowie.
Św. Paraskewa jest czczona głównie na Bałkanach. W Polsce znajduje się natomiast ponad 30 cerkwi pod jej wezwaniem. Należy do nich m.in. przepiękna cerkiew w Kwiatoniu.
Prosta z zewnątrz i bogata wewnątrz
Piękno cerkwi św. Paraskewy tkwi w jej prostocie. Drewniany zabytek można podzielić na trzy części: prezbiterium, nawę i babiniec (dawny przedsionek dla kobiet). Wnętrze zachwyca kolorową polichromią i obrazami, a także złotymi zdobieniami ikonostasu z 1904 roku.
To jedna z najładniejszych i najlepiej zachowanych cerkwi w Polsce. Przejście po skrzypiącej podłodze i wydobywające się z organów dźwięki muzyki zostają na długo w pamięci zarówno wierzących, jak i niewierzących zwiedzających.
Dodaj komentarz