Broumov
Pierwsi byli tu benedyktyni

Miasto założyli w roku 1255 benedyktyni jako podklasztorną osadę handlowo-rzemieślniczą. Rządy opata chyba nie podobały tutejszym mieszczanom, skoro w 1300 roku zbuntowali się przeciwko niemu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
Uwagę w rynku przyciąga też wysoka, barokowa kolumna maryjna (Mariánský slup). Wzniesiono ją w roku 1706 na polecenie opata Otomara Zinkego.
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni
 • Broumov. Pierwsi byli tu benedyktyni

Uwagę w rynku przyciąga też wysoka, barokowa kolumna maryjna (Mariánský slup). Wzniesiono ją w roku 1706 na polecenie opata Otomara Zinkego. Zdobi zaś ją osiem rzeźb z warsztatu J. Brokoffa, a wieńczy kopia gotyckiej Madonny z kościoła klasztornego, dzieła Gottfrieda Bosewettera. W rynku stoi również barokowa, dwupoziomowa, okrągła fontanna, otoczona kutym, żelaznym płotkiem na planie ośmioboku.

Zabytkowe kościoły

Metrykę sprzed 1258 r.  ma fara p.w. św. św. Piotra i Pawła, przebudowana w roku 1679 i z wnętrzami z połowy XVIII w. Podobnie kościół św. Wojciecha z XIV w., początkowo trójnawowy, ale przebudowany w drugiej połowie XVII w. w stylu baroku na jednonawowy, z bocznymi kaplicami oraz wieżą. Wewnątrz zachowały się dekoracje stiukowe oraz freski namalowane przez J.J. Steinfelsa w roku 1672. A także ołtarz główny z roku 1722 wykonany przez J. Dobnera. Figury wyrzeźbił w nim Mathias Wenzel Jäckel (Łużyczanin Macij Wjacław Jakula, 1655-1738, autor także kilku rzeźb na Moście Karola w Pradze), a w jego górnej części stoi niewielka, gotycka figura Madonny z XIV w. Również w ołtarzach kaplic bocznych są, w sumie 12, drewniane rzeźby postaci świętych tego artysty. I obrazy namalowane przez Václava Vavřinca Reinera.

Czysto barokowy jest kościół św. Wacława z 1730 r. Zbudowany na planie krzyża greckiego według projektu wybitnego architekta tamtych czasów, Kiliana Ignáca Dientzenhofera. Wewnątrz pokryty freskami Felixa Antona Schefflera. Szczególną budowlą sakralną jest drewniany kościół cmentarny p.w. Panny Marii. Pochodzi, według jednych źródeł, z XIV wieku i przebudowany został w 1450 roku. Inne stwierdzają, że w tym roku został wzniesiony, odnowiony zaś w XVII w. Wiadomo też, że wkrótce po osiedleniu się w Broumowie benedyktynów, był w nim również drewniany kościół pod tym samym wezwaniem, ale inny.

Najstarszy drewniany

Kościół cmentarny jest szczególnie cenny, gdyż przetrwał wszystkie pożary miasta, nawet te najbardziej niszczące. Jest najstarszym drewnianym zachowanym w Czechach. Na jednej z tablic informacyjnych w mieście określanym nawet jako najstarszy drewniany w Europie Środkowej, co jednak nie jest ścisłe. Uważany obecnie za najstarszy z zachowanych drewnianych w Polsce, w Tarnowie Pałuckim, pochodzi bowiem z ostatniej ćwierci XIV wieku. Zaś traktowany do niedawna jako najstarszy w Haczowie, z I połowy XV wieku. Oba polskie, są więc starsze od broumowskiego.

Co nie zmienia faktu, iż jest on cenny i wart zobaczenia. Jest jednonawowy, konstrukcji zrębowej, ze spadzistym dachem krytym gontami i niewielką wieżyczką, ma przy bocznych ścianach tzw. soboty – galeryjki kryte daszkami, w których nocowali wierni przybywający na poranne, świąteczne msze z dalszych okolic. We wnętrzu zachowały się freski z XV wieku. Bardzo ważne są też drewniane tablice – w sumie 9, z lat 1542-1847, na których zapisywano kronikę miasta. W barokowym ołtarzu centralne miejsce zajmuje drewniana figura Madonny na tle obrazu ujętego w złoconą ramę, którą z obu stron podtrzymują aniołowie. W ołtarzu tym jest też więcej dekoracji.

Warto wiedzieć

* Bardzo ładny, z 1925 roku, drewniany model tego kościółka znajduje się w refektarzu tutejszego klasztoru.
* Na cmentarzu obok tej świątyni zachowały się także stare, lub warte obejrzenia ze względu na ich rzeźby, nowsze groby.
* W mieście znajduje się jeszcze jeden kościół, koło dawnej Dolnej Bramy w średniowiecznych umocnieniach. Nazywany szpitalnym, gdyż zbudowany został przy klasztornym szpitalu dla starych i chorych mieszczan oraz innych mieszkańców.
* Jest także park miejski z końca XIX wieku z kamiennymi rzeźbami z piaskowca, ale i obiektami sportowymi oraz placem zabaw dla dzieci.
* Ciekawą historię ma obecny punkt widokowy w dawnych murach obronnych, zwany Wieżą Głodową. Dostęp do niej był niegdyś tylko z góry, a podczas remontu na nowy cel odkryto w niej pod kamienną płytą ludzkie kości.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij