Poczdam
Flanując po starym mieście…

Flanowanie po poczdamskim starym mieście sprawia przyjemność, bez wątpienia. Wałęsada prowadzi niechybnie do zespołu holenderskich domów oraz pozostałości po osiedlu hugenotów, francuskich mieszkańców Poczdamu...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Poczdam. Flanując po starym mieście…
Holendrzy zasiedlili tzw. holenderski kwartał (Holländisches Viertel), osiedle składające się ze 134. domów z czerwonej cegły w stylu zwanym barokiem holenderskim.

Francuska wspólnota miała w mieście swoją dzielnicę z kościołem i prawa. Podczas alianckiego bombardowania w 1945 r. dzielnica została zamieniona w kupę gruzów. Pozostał jedynie, i to jest fascynujące, kościół francuskich hugenotów. Jego historia, a właściwie historia jego budowy i niezliczonych, ratujących obiekt remontów jest pasjonująca. Kościół francuski przy Bassinplatz (w sąsiedztwie kwartałów holenderskich) jest najstarszym kościołem w starym Poczdamie.

Drugą znaczącą dla rozwoju Poczdamu grupą byli ściągani do miasta holenderscy rzemieślnicy. Ich osadnictwo w mieście w latach 1733-42 procentowało innowacyjnymi i na wskroś holenderskimi projektami, m.in. osuszaniem terenu, na którym stanął kościół francuski. Holendrzy zasiedlili tzw. holenderski kwartał (Holländisches Viertel), osiedle składające się ze 134. domów z czerwonej cegły w stylu zwanym barokiem holenderskim. W jednej z tych kamienic w 1997 r. uruchomiono muzeum czołowego architekta tych czasów – Holendra Jana Boumana.

* * *

Innenstadt w normalnym czasie niepandemicznym tętni życiem. Śródmieście przygotowane jest i na spacery po brukowanych i wyłączonych z ruchu kołowego uliczkach, odpoczynku na placach, jak i do korzystania z mnóstwa, kafejek czy restauracji, serwujących internacjonalne specjały.

Warto wiedzieć

* W 1990 r. Poczdam po raz drugi zdobył status stolicy landu Brandenburgia. Był już niąw latach 1947-52, do czasu, gdy NRD-owskie władze zlikwidowały w 1952 r. landy – kraje związkowe. Brandenburgia podzielona została na trzy powiaty. Poczdam, znajdujący się w radzieckiej strefie okupacyjnej, był do obalenia muru berlińskiego stolicą powiatu poczdamskiego.
* Poczdam ma bardzo dobre połączenie kolejowe z Berlinem. Dworzec w Poczdamie znajduje się blisko południowego krańca śródmieścia. Wystarczy przejść przez Hawelę mostem Długim (Lange Brücke), aby znaleźć się na Starym Rynku.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij