Tatabánya
Pomnik ofiar smoleńskiej katastrofy
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Podczas gdy u nas sprawa Smoleńska raczej naród dzieli niż łączy, bez echa, ale też w jakże wskazanym w kontekście tej tragedii spokoju, odsłonięto na Węgrzech pierwszy na świecie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy.
Drewniany słup pamiątkowy stanął w miejscowości Tatabánya. To górnicze miasto na północy Węgier chętnie korzystało z naszych kopalnianych doświadczeń – Polacy tu pomagali, pracowali, w końcu się osiedlali, dlatego po dziś dzień jest dużym ośrodkiem polonijnym. Pomnik odsłonięto 1 sierpnia 2010 r. w 66. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Polonii, później strona węgierska otrzymała oficjalne podziękowania od Jarosława Kaczyńskiego.
Napis wyrzeźbiony na słupie upamiętnia w pierwszym rzędzie Polaków pomordowanych w Katyniu podczas II wojny światowej, a następnie przypomina o katastrofie samolotu z polską delegacją pod Smoleńskiem. Podczas odsłonięcia pomnika Węgrzy bardzo podkreślali, że chcą w ten sposób solidaryzować się z polskim narodem we wszelkich trudnych dla nas chwilach. Rewanżując się Polakom, którzy nigdy nie zostawili w potrzebie narodu węgierskiego, o czym Węgrzy, także ci młodzi, dobrze pamiętają. Świadomość naszej wyjątkowej przyjaźni jest tu bardzo silna, Węgrzy darzą nas najszczerszą sympatią i postawienie tego pomnika było dla nich odruchem serca, a nie jakąkolwiek deklaracją polityczną. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że byłoby im przykro, gdyby usłyszeli o naszych waśniach dotyczących tej katastrofy. Bardzo bowiem imponuje Węgrom, że zawsze umiemy się jednoczyć w obliczu niebezpieczeństw czy tragedii. A że nie zawsze to prawda, to lepiej zmilczeć.
Dziękujemy panu ifj. dr. Petrássy Miklós za udostępnienie zdjęć i informacje
Katarzyna Kociuba jest autorką
przewodnika „Węgry” wydanego w 2018 r.
nakładem wydawnictwa Pascal.
Więcej o tym przewodniku
w naszym portalu
Dodaj komentarz