Warszawa
Pomnik twórcy stołecznych wodociągów

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ławeczka Williama Heerleina Lindleya jest pomnikiem dość zabawnym. On jak on – szczupły acz z brzuszkiem XIX-wieczny dżentelmen. Anglik. Teraz, w dobie koronawirusa ma maseczkę na twarzy.
Ławka natomiast – nasz bohater nie siedzi, ale stoi przy niej trzymając dłoń na zaworze wodociągowym – skonstruowana jest jakby z pomp i rur wodociągowych tworzących siedzisko i oparcie. Pomnik ten odsłonięto 7 maja 2011 w Multimedialnym Parku Fontann na skwerze 1 Dywizji Pancernej WP. To nad Wisłą, poniżej skarpy Nowego Miasta. Stało się to wraz z inauguracją tegoż parku, a miało to miejsce w 125-lecie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które dorzuciło się do budowy i organizacji Parku Fontann. Notabene fontanny jeszcze (czerwiec 2020), od czasu koronawirusa, stoją puste i smutne.
Autorami pomnika są poznańscy rzeźbiarze Norbert i Anna Sarneccy. Natomiast bohaterem instalacji jest William Heerlein Lindley (1853-1917), który na przełomie XIX i XX w. tworzył systemy wodno-kanalizacyjne w wielkich miastach Europy, w tym w Warszawie. Przez 34 lata nadzorował najpierw budowę (system został uruchomiony w 1886 roku) a potem rozbudowę stołecznych wodociągów. Działają one do dziś.
Warto wiedzieć
To nie jedyny sposób, w jaki Warszawa upamiętniła angielskiego inżyniera, wielce dla niej zasłużonego. W 1936 r. na 50-lecie warszawskich wodociągów i kanalizacji na Czerniakowie, w głównej siedzibie MPWiK odsłonięto obelisk z płaskorzeźbiona tablica przedstawiającą profil Lindleya. Jego imię nosi też jedna z ulic w ścisłym Śródmieściu.
Dodaj komentarz