Letanovce
Przez skraj romskiej osady

Już z daleka widać sklecone z byle czego dachy. Przykrywają sklecone z byle czego ściany. Prymitywne domy stoją gęsto, jeden przy drugim, zajmują ogromny obszar. Prowadzi do nich byle jaka droga, na przemian błoto i wyschnięta glina.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Ochremiak
Letanovce. Przez skraj romskiej osady
Z ulgą oddalamy się od wioski. Nikt nas nie zaczepia, tylko małe dzieci pytają o cukierki. Nie wdajemy się w rozmowy.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Co warto wiedzieć o Romach na Słowacji

Według oficjalnych statystyk narodowościowych na Słowacji żyje niespełna 100 tys. Romów, czyli mniej niż 2 proc. ludności (ok. 5,5 mln). W rzeczywistości Romów jest znacznie więcej. Szacuje się, że około pół miliona, czyli blisko 10 proc. wszystkich mieszkańców tego kraju. Jeśli wierzyć szacunkom, odsetek ludności romskiej w stosunku do liczby mieszkańców kraju jest tu największy w Europie.

* Niewielki procent Romów w oficjalnych statystykach wynika z tego, że często deklarują się oni jako Słowacy, albo Węgrzy (ci oficjalnie stanowią 10-procentową mniejszość). Niechęć do deklarowania narodowości romskiej tłumaczy się (uzasadnioną) obawą przed dyskryminacją oraz przyzwyczajeniami z czasów komunistycznych: do lat 80. ubiegłego wieku narodowość romska oficjalnie w Czechosłowacji nie istniała.

* Społeczność Romów na Słowacji jest niejednorodna. Istotny jest podział na dwie kasty: Olaši  i Rumungri. Grupy te różnią się stopniem asymilacji, zwyczajami oraz dialektem. Olaši uważa się za kastę wyższą.

* 55 proc. całej populacji romskiej na Słowacji nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Szacuje się, ze jeśli przyrost naturalny nie spadnie, ok. 2060 roku Romów będzie w tym kraju więcej niż Słowaków.

* Romowie zamieszkują przede wszystkim wschodnią Słowację (kraje  preszowski  i koszycki). Duże ich skupiska są w miastach, ale romskich osad jak ta, w Letanovcach, jest około 600. Szacunki mówią, że   żyje w nich około 150 tys. ludzi.

* W czasach socjalistycznej Czechosłowacji Romowie mieli obowiązek osiedlania się, dzieci podlegały obowiązkowi szkolnemu a dorośli ? nakazom pracy. Według oficjalnych danych współcześnie bezrobocie wynosi średnio 43,5 proc, faktycznie szacuje się je na 95 proc. W niektórych miejscowościach nie pracuje nikt. 85 procent Romów spośród tych 5 procent pracujących, spotyka się w swojej pracy z dyskryminacją.

* W latach 70. i 80. komunistyczne władze Czechosłowacji za zgodę na sterylizację płaciły każdej kobiecie romskiej równowartość 8 pensji. W ostatnich latach wielkie wzburzenie wywołała pogłoska, jakoby lekarze mieli sterylizować podczas porodów młode Romki bez ich wiedzy i zgody. Wyliczono 110 takich przypadków, ale w czasie śledztwa ani jeden nie został udowodniony.

* Słowackie władze samorządowe w wielu miejscowościach wschodniej Słowacji stawiają mury  odgradzając je romskie osiedla. W Polsce najbardziej nagłośniona była budowa muru w  Michalovcach w 2010 roku. W mieście Sered w tym roku zamurowano jedyną bramę wjazdową do osiedla pozostawiono jedynie furtkę.

* W 2004 roku wzrost cen żywności i obniżenie zasiłków socjalnych o połowę było przyczyną romskich rozruchów. Po trzech dniach do akcji wkroczyły jednostki antyterrorystyczne, użyto armatek wodnych oraz gazów łzawiących.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 7

  Halina, 4 września 2012 @ 22:20

  Ciekawe na ile ta przygnębiająca bylejakość jest wyborem, na ile jego brakiem.

  kinga, 31 lipca 2019 @ 08:23

  Czy osada została zlikwidowana? Przechodziłam obok niej chyba też w roku 2012, obecnie – jest 2019 rok – nie potrafię znależć jej na mapie.

  W, 31 lipca 2019 @ 22:21

  Na mapie to chyba nigdy nie było oznaczone jako atrakcja turystyczna. Słowacy raczej ukrywają problem, niżby mieli się nim chwalić.

  gw, 30 września 2019 @ 16:06

  Zburzona w 2013. na Google Earth jest panoramka z czasów burzenia.

  bert, 5 października 2019 @ 07:49

  A co zrobili z ludźmi???

  medialny, 5 października 2019 @ 19:24

  No właśnie , gdzie podziali się ludzie , a w google to miejsce jakby zamazane…

  nobody, 6 października 2019 @ 22:26

  No ale że co? Wywieźli?

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij