Cieszyn
Przy Studni Trzech Braci

Spór o przynależność terytorialną Śląska Cieszyńskiego doprowadził do podziału miasta w 1920 r. Przedmieścia leżące na lewym brzegu Olzy weszły w skład Czechosłowacji i utworzyły nowe miasto.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Cieszyn. Przy Studni Trzech Braci
Studnia zbudowana jest nad źródłem, z którego woda spływa do Olzy. Nie jest ona aż tak wiekowa, jak głosi legenda. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1434 r.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Cieszyn jest najstarszym miastem w Polsce ? tak mówi legenda. W 810 roku  trzech synów polskiego księcia Leszka III, Bolko, Leszko i Cieszko spotkali się nad źródełkiem.

Bracia ciesząc się z tego spotkania założyli miasto nadając mu nazwę Cieszyn. W miejscu legendarnego spotkania zbudowano Studnię Trzech Braci. Do dziś stoi przy malowniczej uliczce w niedalekiej odległości od Cieszyńskiej Wenecji. Jest ona ?dyżurnym? punktem odwiedzanym przez turystów w tym mieście.

Studnia zbudowana jest nad źródłem, z którego woda spływa do Olzy. Nie jest ona aż tak wiekowa, jak głosi legenda. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1434 r. W starych dokumentach nosi nazwę ?Bracka?, gdyż należała do klasztoru ? braci dominikanów. Przez wiele stuleci studnia służyła mieszkańcom Cieszyna. W 1868 r. ze składek społecznych wybudowano mocną podstawę studni, zamontowano na niej metalową obudowę w kształcie altanki, a na wewnętrznych ścianach umieszczono trzy pamiątkowe tablice z napisami w języku polskim, łacińskim i niemieckim. Tablicę w języku niemieckim usunięto w 1951 r., a na tym miejscu umieszczono płaskorzeźbę będącą powiększeniem medalu Jana Raszki z 1910 r.

Legenda o powstaniu  miasta przetrwała do dziś, w rzeczywistości jednak Cieszyn powstał w X w. jako gród broniący południowej granicy państwa polskiego. Od 1290 r. był stolicą samodzielnego księstwa cieszyńskiego, a następnie powstałego na bazie księstwa regionu ? Śląska Cieszyńskiego. Spór o przynależność terytorialną Śląska Cieszyńskiego doprowadził do podziału miasta w 1920 r. Przedmieścia leżące na lewym brzegu Olzy weszły w skład Czechosłowacji i utworzyły nowe miasto. Od tego czasu jednolity dotąd organizm rozwija się jako dwa graniczne miasta przedzielone rzeką Olzą: Cieszyn i Czeski Cieszyn (Český Těšín).

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij